FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - HERMANNSTADT 1-1

VIDEO + FOTO Sepsi - Hermannstadt 1-1 » Sibienii salvează un punct grație golului lui Bejan, VAR nu a intervenit la golul suspect al gazdelor! Clasamentul ACUM

Sepsi - Hermannstadt 1-1 » Sibienii salvează un punct grație golului lui Bejan! Clasamentul ACUM +17   FOTO

Articol de , - Publicat luni, 21 august 2023 20:40 / Actualizat luni, 21 august 2023 20:53

Sepsi și Hermannstadt au remizat, scor 1-1, într-o partidă din runda cu numărul 6 din Superliga.

Sepsi și Hermannstadt, doar remiză la Sfântu Gheorghe

Venită după euforia miracolului de la Aktobe, Sepsi a uitat cum să joace fotbal în prima repriză a meciului cu Hermannstadt. Liviu Ciobotariu a decis să menajeze mulți dintre titulari pentru meciul de joi din play-off-ul Conference league, iar acest lucru s-a văzut clar în exprimarea echipei.

+13 FOTO

În fața unui stadion surprinzător de gol (3.600 de fani, capacitate 8.400), ținând cont de rezultatele covăsnenilor din acest debut, Hermannstadt a fost echipa care a avut inițiativa. Sibienii au avut prima ocazie în minutul 5, când reluarea din voleu a lui Alhassan a trecut pe lângă poarta lui Niczuly

S-a continuat într-un stil anost, parcă ambele echipe fiind puse cu "sabia deasupra capului" să joace acest meci. Hermannstadt a avut mai mult posesia, dar fără nicio reușită în timp ce Sepsi nici nu se apropia de careul oaspeților.

VAR nu intervine, Sepsi înscrie

Contrar jocului și a fotbalului în general, s-a și marcat în acest meci chiar înainte de pauză. La o minge care nu anunța pericol în careul lui Hermannstadt, Kallaku a încercat să preia o centrare a lui Alimi, mingea a rămas în aer, Bejan a încercat să intervină, moment în care covăsneanul îi dă un "brânci" fundașului central al Sibiului, care cade peste Stoica

+1 FOTO

Kallaku rămâne cu mingea la 11 metri și-l execută pe Letica. Arbitrul George Vidican nu a dictat nimic, iar din cabina VAR Iulian Dima nu a semnalat faultul evident al albanezului.

Nu a rămas așa

Cadoul primit de Sepsi de la Vidican a fost însă anulat repede după pauză de sibieni. Bejan (53) s-a înălțat superb la un corner bătut de Balaure și a înscris prin Niczuly

Imediat, Ciobotariu a replicat și a făcut 4 schimbări deodată, băgându-și vedetele. Ștefănescu, Safranko, Păun și Rodriguez au intrat, dar nici măcar așa Sepsi nu a reușit să creeze pericol la poarta sibienilor.

Mai mult, Hermannstadt putea chiar câștiga, dacă Iancu reușea să cadreze lovitura de cap din 5 metri în minutul 90. «Sărut-mâna!» ar trebui să-i spună covăsnenii lui Vidican pentru acest punct.

7 luniau trecut de la ultima înfrângere suferită de Ciobotariu într-un meci oficial decis în timpul regulamentar, 20.02.2023 - FCU-FC Voluntari 2-1. Au urmat 12 victorii şi 12 remize.

Clasamentul actualizat din Superliga

Final: Sepsi - Hermannstadt 1-1

Sepsi - Hermannstadt » Echipele de start

SEPSI: Niczuly - Aganovic, Ninaj, D. Ciobotariu, Oteliță - I. Gheorghe, Alimi, Kallaku - R. Varga, Damașcan, Rondon
REZERVE: D. Moldovan - A. Dumitrescu, Bălașa, Oroian, N. Păun, F. Junior, J. Rodriguez, M. Ștefănescu, Safranko
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, A. Oroian - Balaure, S. Mino, Alhassan, Neguț - Bucuroiu, D. Paraschiv
REZERVE: Muțiu - P. Medina, Antoche, A. Murgia, Biceanu, C. Bărbuț, P. Iancu, R. Fonseca, G. Iancu
ABSENT: A. Jipa (accidentat)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Sepsi Arena
Arbitru: George Vidican / A1: Eugen Gheorghe; A2: Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Iulian Dima / Arbitru AVAR: Ciprian Danșa

Mai multe articole de actualitate din Superliga:

A reziliat contractul cu FCSB: „A plecat” » Gigi Becali negociază vânzarea altor doi fotbaliști!
FCSB
Dinamo se poate muta pe Arena Națională, dar un pericol major îi pândește pe „câini” în culise
DINAMO

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”