SPORTURI  »  VOLEI  »  VOLEI / GOLDEN LEAGUE

România-Azerbaidjan 3-0. Nu au stat la discuții cu azerele. Victorie în 58 de minute!

Bucurie tricoloră FOTO Marius Ionescu

Articol de - Publicat duminica, 30 mai 2021 11:03 / Actualizat duminica, 30 mai 2021 11:15

România a obținut a doua victorie în Golden League, grupa A. La Cluj-Napoca, ”tricolorele” au învins Azerbaidjan cu 3-0, cedând doar 38 de puncte.

Imagine de ansamblu cu sala de la Cluj la România-Azerbaidjan FOTO Marius Ionescu

Victoria entuziasmantă de vineri, 3-2 cu Franța, revenirea de la 0-2 la seturi, a dat multă încredere tinerelor jucătoare din naționala României.

Sâmbătă, în meciul al doilea, la Cluj-Napoca, ”tricolorele” au reușit o victorie-fulger cu Azerbaidjan. A fost un 3-0 extrem de rapid, în doar 58 de minute, cu româncele cedând doar 14 puncte în primul set, 13 în cel de-al doilea și 11 în ultimul.

Alexia Căruțașu, puștoiaca-minune din tabăra României, a fost din nou de neoprit. A reușit 21 de puncte, urmată de Rodica Buterez cu 10 și Diana Ariton cu 8. Antrenorul Luciano Pedulla a rulat de această dată tot lotul, dând ocazia și jucătoarelor care nu jucaseră cu Franța să intre pe teren.

Duminică, de la ora 17:00 (direct TVR3) urmează ultimul meci contra Spaniei. Ibericele au furnizat surpriza sâmbătă, învingând Franța cu 3-1. România devine principala favorită la calificarea în Final Four-ul Golden League de la Ruse (19-20 iunie). Va mai avea un turneu de disputat în Franța, pe 4-6 iunie. Prima clasată în grupă merge în Final 4.