SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Sorana Cîrstea e în turul II la Australian Open! Victorie rapidă cu Patricia Țig

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 08 februarie 2021 08:14 / Actualizat luni, 08 februarie 2021 12:07

Sorana Cîrstea (30 de ani, 72 WTA) a avut nevoie de numai 59 de minute pentru o calificare în turul secund la Australian Open. A trecut de o altă româncă, Patricia Țig (26 de ani, 56 WTA), scor 6-2, 6-1.

• În turul doi, Sorana Cîrstea va juca împotriva cehoacei Petra Kvitova (30 de ani, 8 WTA)

Cîrstea a dominat clar meci, fiind foarte sigură la serviciu și extrem de agresivă la retur. Primul set a început pentru pentru Sorana, care a condus cu 4-1, iar până la finalul setului a mai cedat un singur game

În setul doi, Sorana a prins și mai mult curaj. A făcut două break-uri și s-a desprins 5-0. Țig n-a mai reușit decât să obțină un singur game și a cedat partida, 2-6, 1-6. Sorana s-a calificat în turul secund.

115.000 de dolariși 70 de puncte WTA a primit Cîrstea pentru această victorie

VIDEO Ion Țiriac prevede o „catastrofă” după Simona Halep: „E păcat că dispărem!”

Citește mai multe știri despre Australian Open:

Primul nume tare de pe partea Simonei Halep care iese de la Australian Open! Serena Williams și Naomi Osaka, victorii categorice în turul I

Irina Begu, eliminată în turul I la Australian Open! Înfrângere clară cu jucătoare de pe locul 100 WTA