SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Djokovici îl răpune pe Cilici

Articol de - Publicat luni, 01 septembrie 2008 00:00

Duelul balcanic dintre sîrbul Novak Djokovici şi croatul Marin Cilici s-a întins de-a lungul a patru seturi şi aproximativ patru ore şi s-a soldat în cele din urmă cu victoria sîrbului, 6-7(7) 7-5 6-4 7-6(0).

Pentru Cilici acesta a fost prima prezenţă la US Open. A început cu un meci de cinci seturi în faţa francezului Julien Benneteau, iar în turul doi a trecut de Robby Ginepri, scor 6-4 2-6 6-2 7-5.

Djokovici a impresionat prin jocul său. A amintit de acel jucător care în ianuarie îl învingea pe Federer în semifinale şi pe Tsonga în finală la Australian Open, adjudecîndu-şi astfel primul trofeu de Mare Şlem.

Ambii jucători au ieşit de la cabine dornici să învingă. S-a mers cap la cap în primul set şi tie-breakul avea să decidă totul. Cilici a avut mai mult sînge rece şi a cîştigat primul set în faţa unui sîrb care începea să îşi piardă calmul.

Nervii nu l-au doborît pe Nole, acesta cîştigînd setul doi cu 7-5. A treia repriză a fost la discreţia sîrbului, acesta menţinînd avansul de un break faţă de adversarul său.

În decisiv, Djoko a luat din nou avans rapid, dar la 5-4, deşi a servit şi a avut două mingi de meci, croatul a revenit monumental şi a dus meciul în tie-break. Acolo însă a fost teritoriul lui Nole. Acesta i-a administrat lui Cilic un 7-0 sec şi s-a calificat în optimi, unde îl va întălni pe ibericul Tommy Robredo.