SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA STUTTGART

Del Potro îi succede lui Nadal la Stuttgart

Articol de - Publicat duminica, 13 iulie 2008 00:00

Argentinian Juan Martin Del Potro a castigat astazi primul trofeu din cariera. Tanarul de doar 19 ani l-a invins in finala pe francezul Richard Gasquet, numarul 15 mondial, cu scorul de 7-5 6-4.

Del Potro este doar al saselea tenisman din acest an care castiga primul titlu din cariera. El ii urmeaza pe Kei Nishikori (Delray Beach), Sergiy Stakhovsky (Zagreb), Sam Querrey (Las Vegas), Marcel Granollers (Houston) si Victor Hanescu (Gstaad).

Acesta inceput puternic meciul, reusind sa faca breakul inca din primul game al meciului. Gasquet a reusit sa restabileasca echilibrul la 2-2, dar in momentulbroke back to level for 2-2, dar argentinianul a obtinut un nou break, castigand cu scorul de 7-5 primul set.

Setul doi a fost unul echilibrat. Meciul s-a intrerupt la scorul de 4-3 pentru Gasquet de ploaie. La revenire, Del Potro a reusit un nou break, impunandu-se cu 6-4.

Dupa o ora si 35 de minute, Del Potro castiga primul sau turneu din cariera, exact la Stuttgart, unde anul trecut se impunea Rafael Nadal, 6-4 7-5, in fata elvetianului Stanislas Wawrinka.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga