SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Imagini curioase din vestiar, imediat după Esbjerg - CSM București » Cum au sărbătorit danezele cu Mork în frunte

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 19:08 / Actualizat duminica, 30 aprilie 2023 19:20

Handbalistele lui Esbjerg au sărbătorit într-un mod inedit victoria obținută în fața lui CSM București, scor 32-28, în manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

• Returul e programat duminica viitoare, de la 17:00, la București. Meciul este deja sold-out.
  • Rezultatele celorlalte prime manșe din „sferturi”:
                -->>> Ferencvaros - Metz 26-32 (detalii AICI)
                -->>> Odense - Gyor 27-29 (detalii AICI)
                 -->>> Rapid - Vipers 25-31 (detalii AICI)

Danezele de la Esbjerg au condus și cu 7 goluri în meciul cu CSM București. Revenirea „tigroaicelor” din final nu a știrbit bucuria gazdelor.

Imediat după fluierul final, Mork, Reistad și compania au mers în vestiare, au cântat și au bătut cu palmele în pereți și în dulapurile de lemn. O sărbătoare devenită tradițională în actuala ediție a Ligii Campionilor.

VIDEO. Sărbătoare inedită în vestiar după Esbjerg - CSM București

Nora Mork, fosta handbalistă și la CSM București, a fost cea mai bună marcatoare a lui Esbjerg astăzi, cu 8 goluri.

După sărbătoarea din vestiar, norvegianca a revenit la interviuri: „Cred că 4 goluri e un avantaj bun, vom vedea săptămâna viitoare. Defensiva ar fi putut să facă mai mult azi, inclusiv portarii. Avem multe de revăzut, cred că ne putem îmbunătăți apărarea”.

Pentru Team Esbjerg ar fi doar a doua prezența în Final Four-ul Ligii Campionilor. Au mai ajuns acolo sezonul trecut, clasându-se pe poziția a 4-a.

Rapid - Vipers 25-31. Kim Rasmussen nu renunță la Final Four: „Ne-au dat o lecție bună astăzi, dar orice este posibil la retur”
Rapid - Vipers 25-31
Vipers, prea puternică pentru Rapid » Înfrângere la 6 goluri în turul sferturilor Ligii Campionilor