SPORTURI  »  ALTELE  »  TENIS DE MASĂ

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu s-au calificat în finală la Jocurile Europene!

Bernadette Szocs

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2019 14:05

Românii Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu trebuie să câștige finala de la dublu mixt, azi, ora 19:00, pentru a obține calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo!

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu, componenții echipei de mixt, la tenis de masă, mai au un singur pas de făcut pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

„Tricolorii” s-au calificat azi în finala Jocurilor Olimpice Europene, după ce au trecut în penultimul act, cu 3-2, de perechea franceză Laura Gasnier / Tristan Flore.

Adversarii au luat primul set cu 13-11, românii au egalat situația, după 11-8. Setul 3 a revenit tot francezilor, și tot după prelungiri, 12-10. Berni și Ovidiu nu au dezarmat, au egalat imediat după 11-6 și s-au impus apoi în decisiv cu 11-8, cu ultimele trei puncte câștigate de ei.

Urmează cel mai greu meci, azi, contra favoriților numărul 1, germanii Petrissa Solja și Patrick Franziska. Nemții s-au calificat în finală după 3-1 cu slovacii Barbora Balazova și Lubomir Pistej.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga