Comentarii (65)
10207337678216165
Asavoaei Catalin  •  16 Iulie 2018, 16:52

Eu cred că acest domn greșeste. Pur și simplu omite un aspect esențial, factorul care face diferența: dacă domnul gazetar ar sonda puțin în istorie ar constata că acei șași, bulgari sau maghiari nu au ajuns să joace pentru România în urma unui proces de colonizare, de ocupare a altor țări vecine sau a unor teritorii din Africa (!). Ba dimpotrivă, a fost o perioadă în care țara noastră înseamna un petec de pământ între Iași și Galați, în timp ce vaste teritorii românești fuseseră ocupate de marile imperii. Aici e marea difereța dintre România și orice țară colonialistă. Una e să duci un război de ocupație de pe urma căruia să beneficiezi de resursele locului și alta e să selectezi din propriul teritoriu din rândurile minorităților. Bine că s-a trezit acum moralistul, mai lăsați-ne cu acești francezi aroganți. Când mă gândesc cum arată naționala lor, proveniența jucătorilor, jur că îmi doresc să mă chinui cu alde Rusescu, Pintilii sau Budescu, decât să trimit pe teren un întreg lot de jucători legați între ei de o singură punte: teritoriile strămoșilor lor au fost colonizate cândva de o singură țară.

cpt.ahab
cpt.ahab  •  16 Iulie 2018, 16:37
Postat de opensource pe 16 Iulie 2018, 16:24

Personal cred ca pana si croatii in tristetea lor au fost mai ponderati in reactii in frunte cu presedinta lor din fairplay, in consideratie cu ce au scris romanii pe acest forum pe toata durata mondialului, impotriva echipei Frantei. Asta ne arata cu cat mergi mai in est te astepti la reactii tot mai jalnice si pline de un rasism prostesc din cauza caruia inclusiv poporul nostru sufera de multe ori.

Rasismul nostru e benign, al altora este criminal. Poți acuza românii de multe, dar nu de rasism. Da, cu cât mergi mai spre est, cu atât găsești oameni mai puțin ipocriți.

opensource
opensource  •  16 Iulie 2018, 16:30
Postat de Ioan Trisi pe 16 Iulie 2018, 15:00

CUMVA S-AU SUPARAT FRANCEZII CU REPLICA ,,FIER VECHI,,?*** sa *** *** ***!

Da, sunt foarte afectati francezii, ca drept dovada au umplut toate ziarele din Franta cu tampenii asa cum o fac de fiecare data romanii la fiecare prost care o face impotriva romanilor! Sa generalizezi prostia e cea mai puturoasa maniera de a gandi cand ti-e lene sa-ti folosesti bostanul ce tine loc de cap ca sa nu te ploua in gat. :-)))

1260234347346768
Ioan Trisi  •  16 Iulie 2018, 16:26
Postat de robby73 pe 16 Iulie 2018, 16:18

Pai bai Ioane, de ce e prost Samuila ? Minoritatile etnice de unde vin ? Cresc in padure asa ca ciupericile ? Cate un maghiar, inca doi germani, in coltul celalalt cinci ***, inca un aroman etc. Ia gandeste tu asa un pic , oare stramosi lor nu au fost si ei migranti ? Ar fii bine sa ganditi un pic mai mult , ce a vrut sa va spuna jurnalistul ala ! Desteptilor !!!

Au venit cate unul,cate doi,hai 10,dar nu ca acum ,cu sutele de mii!Atunci ii asimilam,acum vor ei sa ne asimileze!Fenomenul migratiei acum se desfasoara!

opensource
opensource  •  16 Iulie 2018, 16:24

Personal cred ca pana si croatii in tristetea lor au fost mai ponderati in reactii in frunte cu presedinta lor din fairplay, in consideratie cu ce au scris romanii pe acest forum pe toata durata mondialului, impotriva echipei Frantei. Asta ne arata cu cat mergi mai in est te astepti la reactii tot mai jalnice si pline de un rasism prostesc din cauza caruia inclusiv poporul nostru sufera de multe ori.

robby73
robby73  •  16 Iulie 2018, 16:18

Pai bai Ioane, de ce e prost Samuila ? Minoritatile etnice de unde vin ? Cresc in padure asa ca ciupericile ? Cate un maghiar, inca doi germani, in coltul celalalt cinci ***, inca un aroman etc. Ia gandeste tu asa un pic , oare stramosi lor nu au fost si ei migranti ? Ar fii bine sa ganditi un pic mai mult , ce a vrut sa va spuna jurnalistul ala ! Desteptilor !!!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

graph
graph  •  16 Iulie 2018, 15:09

Revista de satiră Kamikaze a publicat caricatura. Poate corectaţi articolul.

1260234347346768
Ioan Trisi  •  16 Iulie 2018, 15:04

Si prostul asta de Samuila sa mai invete ,ca are mari lipsuri cu unii termeni:minoritati etnice,migranti etc!La el in cap e o nebuloasa totala!Si mai are si pretentii de ziarist!Doamne,unde am ajuns?

1260234347346768
Ioan Trisi  •  16 Iulie 2018, 15:00

CUMVA S-AU SUPARAT FRANCEZII CU REPLICA ,,FIER VECHI,,?*** sa *** *** ***!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

cpt.ahab
cpt.ahab  •  16 Iulie 2018, 13:29
Postat de brancusi pe 16 Iulie 2018, 12:41

Cele bune,capitane!Nu pot decat sa te aprob,caci te mentii pe linia comentariilor tale cu miez,problema e ca din ce in ce mai multi nu stiu sa sparga nuca pentru a ajunge la el,e de bonne tonne sa vina un chef sa le-o prepare la cuptor,chit ca si asa isi vor sparge dintii in ea...

Am auzit pe undeva expresia "întuneric ca-n nucă"! E plină de semnificații!:)))

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • •••
  • 7
Comentează