Comentarii (65)
100002473541087
Danut Ognean  •  16 Iulie 2018, 19:37

a fost jocul facut de arbitru!rusineeee frannta

100002473541087
Danut Ognean  •  16 Iulie 2018, 19:37

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

cpt.ahab
cpt.ahab  •  16 Iulie 2018, 19:35
Postat de almaviva pe 16 Iulie 2018, 18:34

Dupa logica acestor rasisti 'benigni' romani, care pun la indoiala apartenenta franceza a unor cetateni (=nascuti in Franta) francezi, atunci nici Ruud Gullit, Rijkaard, Kluivert sau Seedorf nu ar fi trebuit sa joace pentru Olanda? Sau nici Eusebio pentru Portugalia? Dar voi oare stiti de unde se trage cel mai mare poet rus al tuturor timpurilor, Pushkin? Din Africa! Exact! Asta inseamna ca nu mai este rus?? Sau marele scriitor francez Alexandre Dumas al carui bunic a fost sclav haitian? Dupa logica voastra, ar trebui eliminat din toate manualele franceze, pentru ca originile sale provin dintr-o tara alta decat Franta. Exista vreo limita la prostia voastra? Caci da, a fi rasist denota numai prostie si ignoranta.

Ho, marxistule, că trebuie să ai criterii clare pe baza cărora să poți cataloga pe cineva drept rasist, misogin, sexist etc. Dar la voi, la marxiști, unde nu funcționează gândirea zi de zi, ci clișeele, a afirma că jucătorii din colonii nu-s reprezentativi pentru Franța( Mandanda, Umtiti și Lemar nici măcar nu-s născuți pe teritoriul francez) e totuna cu rasismul. S-a umplut țărișoara asta de destupați care au citit și ei două cărți la viața lor și se cred europeni, emancipați și culți, în fond ei mustind de pseudo-cultură protevist- digistă!

100002473541087
Danut Ognean  •  16 Iulie 2018, 19:34

a fost jocul facut de arbitru!rusineeee frannta

godot
godot  •  16 Iulie 2018, 19:28
Postat de robby73 pe 16 Iulie 2018, 18:57

Esti foarte prost informat. Nu știu ce ai învățat tu în clasa a V-a, dar în ziua de azi există internet. Informează-te mai bine.

Eu cred că tu ești „prost informat”, dar fără „informat”. Pe internet se informează semianalfabeții, restul frecventează școala cel puțin pentru primele 8 clase și asimilează temeinic măcar noțiuni elementare de istorie și limbă română. Nu e cazul tău, desigur.

robby73
robby73  •  16 Iulie 2018, 18:57
Postat de godot pe 16 Iulie 2018, 18:29

Samuilă nu a învățat în clasa a V-a că aromânii sunt ramura sud-dunăreană a poporului român, la fel cum daco-românii sunt ramura nord-dunăreană a poporului român?!

Esti foarte prost informat. Nu știu ce ai învățat tu în clasa a V-a, dar în ziua de azi există internet. Informează-te mai bine.

robby73
robby73  •  16 Iulie 2018, 18:52
Postat de robby73 pe 16 Iulie 2018, 17:07

Eu cred ca diferenta nu e asa mare , cum spui tu. Migrantii (fie sasi sau maghiari nostri, sau africani francezilor) sunt migranti ! Ori ii acceptam pe toti , ori nu ! Un maghiar are cetatenia romana, dar defapt el nu este roman. La fel si cu africani si magrebi din franta. Si nu putem face diferente cand au venit sau de ce au venit. Astea sunt scuze si prosti. Au venit, au cetatenia si restul nu are nici o importanta. Trebuie sa spun ca si eu sunt ingrijorat de ce se intampla in europa.

Esti foarte prost informat. Nu știu ce ai învățat tu în clasa a V-a , dar în ziua de azi există internet. Informează-te mai bine.

almaviva
almaviva  •  16 Iulie 2018, 18:34

Dupa logica acestor rasisti 'benigni' romani, care pun la indoiala apartenenta franceza a unor cetateni (=nascuti in Franta) francezi, atunci nici Ruud Gullit, Rijkaard, Kluivert sau Seedorf nu ar fi trebuit sa joace pentru Olanda? Sau nici Eusebio pentru Portugalia? Dar voi oare stiti de unde se trage cel mai mare poet rus al tuturor timpurilor, Pushkin? Din Africa! Exact! Asta inseamna ca nu mai este rus?? Sau marele scriitor francez Alexandre Dumas al carui bunic a fost sclav haitian? Dupa logica voastra, ar trebui eliminat din toate manualele franceze, pentru ca originile sale provin dintr-o tara alta decat Franta. Exista vreo limita la prostia voastra? Caci da, a fi rasist denota numai prostie si ignoranta.

godot
godot  •  16 Iulie 2018, 18:29

Samuilă nu a învățat în clasa a V-a că aromânii sunt ramura sud-dunăreană a poporului român, la fel cum daco-românii sunt ramura nord-dunăreană a poporului român?!

robby73
robby73  •  16 Iulie 2018, 17:07
Postat de Asavoaei Catalin pe 16 Iulie 2018, 16:52

Eu cred că acest domn greșeste. Pur și simplu omite un aspect esențial, factorul care face diferența: dacă domnul gazetar ar sonda puțin în istorie ar constata că acei șași, bulgari sau maghiari nu au ajuns să joace pentru România în urma unui proces de colonizare, de ocupare a altor țări vecine sau a unor teritorii din Africa (!). Ba dimpotrivă, a fost o perioadă în care țara noastră înseamna un petec de pământ între Iași și Galați, în timp ce vaste teritorii românești fuseseră ocupate de marile imperii. Aici e marea difereța dintre România și orice țară colonialistă. Una e să duci un război de ocupație de pe urma căruia să beneficiezi de resursele locului și alta e să selectezi din propriul teritoriu din rândurile minorităților. Bine că s-a trezit acum moralistul, mai lăsați-ne cu acești francezi aroganți. Când mă gândesc cum arată naționala lor, proveniența jucătorilor, jur că îmi doresc să mă chinui cu alde Rusescu, Pintilii sau Budescu, decât să trimit pe teren un întreg lot de jucători legați între ei de o singură punte: teritoriile strămoșilor lor au fost colonizate cândva de o singură țară.

Eu cred ca diferenta nu e asa mare , cum spui tu. Migrantii (fie sasi sau maghiari nostri, sau africani francezilor) sunt migranti ! Ori ii acceptam pe toti , ori nu ! Un maghiar are cetatenia romana, dar defapt el nu este roman. La fel si cu africani si magrebi din franta. Si nu putem face diferente cand au venit sau de ce au venit. Astea sunt scuze si prosti. Au venit, au cetatenia si restul nu are nici o importanta. Trebuie sa spun ca si eu sunt ingrijorat de ce se intampla in europa.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • •••
  • 7
Comentează