FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - BOTOȘANI

FOTO Festivalul porților deschise la Sepsi - Botoșani! Covăsnenii au ieșit din criză după 6 înfrângeri la rând

Articol de , - Publicat luni, 23 octombrie 2023 20:02 / Actualizat luni, 23 octombrie 2023 20:04

Sepsi a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 5-2 în etapa #13 din Superligă. Scorul a fost deschis de autogolul lui Romario Benzar din minutul 15, iar la pauză tabela de marcaj arăta scorul de 2-2, după ce ambele echipe au beneficiat de câte un penalty în finalul reprizei.

Vezi AICI programul întregii etape din Superliga

Botoșaniul nu știe să se apere. Defensiva nu e "prinsă" în gena acestei echipe. Și la Sfântu Gheorghe, pe un stadion de unde n-are amintiri plăcute, vezi acel 0-7 din septembrie 2022, s-a dus ieri să joace fotbal. Dar când vii după 12 etape fără victorie (6 remize, 6 eșecuri), cu un psihic fragil și te mai și deschizi, devii o pradă ușoară. Ceea ce s-a și întâmplat.

+34 FOTO

Nici Sepsi nu-i mai brează

Marius Ștefănescu putea deschide scorul încă din primul minut. Iar dacă n-a făcut-o el, a înscris Romario Benzar, în proprie poartă, după un sfert de oră.

Norocul moldovenilor, nici Sepsi nu e în apele ei. La rându-i cu moralul erodat, după 4 eșecuri consecutive, echipa lui Liviu Ciobotariu a cedat la fel de ușor când oaspeții au apăsat mai serios pe accelerație.

Gigi Becali, prima reacție după decizia Curții de Apel: „Sunt chichițe avocățești. Încercăm să îndreptăm o prostie!”
FCSB vs CSA Steua

Benzar se revanșează cu un assist, Florescu repară greșeala de la penalty

Astfel că, până la pauză, tabela s-a mai schimbat de trei ori! Benzar s-a revanșat cu un assist pentru David, 1-1. După care, confruntarea s-a mutat la punctul cu var. Eduard Florescu a comis un henț în careu, Alimi a spus "merci" și a transformat sigur penalty-ul acordat de "centralul" Sebastian Colțescu după consultarea VAR-ului.

N-a trecut nici măcar un minut, iar în cealaltă suprafață de pedeapsă, Damașcan l-a faultat clar pe Romario Benzar. Penalty, Florescu, 2-2.

Mână bună cu Aganovic

"Ciobi" l-a pedepsit pe Damașcan pentru greșeala de la penalty, dar și pentru discreția din prima parte, înlocuindu-l la pauză cu Aganovic. Mutarea s-a dovedit inspirată, întrucât croatul a lovit prompt la nici două minute de la reluare: 3-2.

Moldovenii, năuciți în final

început să cedeze tot mai mult teren. Iar următoarea lovitură, decisivă, a fost doar o chestiune de timp. I-a dat-o Alimi: 4-2. Din acest moment, trupa lui Dan Alexa n-a mai contat și a încasat un nou gol: Ion Gheorghe, splendid, de la 35 de metri. Vinclu! Sepsi iese astfel din pasa proastă pe care a traversat-o, Botoșaniul rămâne ținuit pe ultimul loc al clasamentului.

FINAL. Sepsi - Botoșani 5-2

Ion Gheorghe marchează pentru Sepsi cu un șut de la peste 25 de metri.

Sepsi se desprinde pe tabela de marcaj după a doua reușită a lui Alimi, din minutul 66.

Sepsi trece din nou în avantaj după reușita lui Aganovic din minutul 47.

FC Botoșani restabilește egalitatea în minutul 40 în urma penalty-ului transformat de Florescu.

+34 FOTO

Alimi o readuce pe Sepsi în avantaj în urma golului marcat din penalty în minutul 38.

FC Botoșani egalează în minutul 25 prin Gabriel David, după assist-ul lui Romario Benzar.

Sepsi deschide scorul în minutul 15, după autogolul lui Romario Benzar.

La acest meci asistă 2.500 de spectatori.

Sepsi - FC Botoșani, echipele de start:

SEPSI: 33. Niczuly - 17. Oroian, 4. Kecskes, 82. Ninaj, 3. Fl. Ștefan - 21. Alimi, 5. J. Rodriguez, - 11. Ștefănescu, 10. C. Matei, 9. Damașcan, 96. Debeljuh
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
REZERVE: 1. D. Moldovan, 5. D. Ciobotariu 77. Aganovic,, 24. Rența, 59. Kallaku, 8. I. Gheorghe, 97. R. Varga, 90. Kocsis, 18. Safranko
ABSENȚI: D. Ciobotariu, Oteliță, N. Păun (accidentați), Bălașa (suspendat)

FC BOTOȘANI: 68. Ducan - 22. R. Benzar, 32. Șeroni, 3. Mutombo, 30. Țigănașu - 33. G. David, 28. Petro, 8. E. Florescu - 66. Mouaddib, 60. Ilicic, 93. Pinson
ANTRENOR: Dan Alexa
REZERVE: 82. A. Ureche, 12. Adams, 23. Dragu, 26. Creț, 98. Casap, 24. Cioiu, 99. Zabou, 70. Gligot, 11. Drole
ABSENȚI: Mailat, Sadiku (accidentați), Dican, Pius(suspendați)

Stadion: Sepsi Arena, Sf. Gheorghe
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Daniel Mitruți și Vladimir Urzică Arbitru VAR: Viorel Flueran / Arbitru AVAR: Cristina Trandafir

Cele două echipe caută să iasă din pasa proastă pe care o traversează. Sepsi are 6 înfrângeri consecutive în Superligă, în timp ce Botoșani este singura echipă fără victorie până în acest moment. Covăsnenii ocupă poziția a 12-a, cu 12 puncte, iar Botoșani este pe ultimul loc, cu doar 6 puncte.

Cu o victorie, Sepsi ar putea urca 3 poziții, în timp ce moldovenii au ocazia să o egaleze pe Dinamo în clasamentul primei ligi.

Panduru l-a făcut PRAF pe jucătorul adus de Craiova cu surle și trâmbițe: „Nu poate! Totul la el este lent, pe loc”
CSU CRAIOVA - PETROLUL 1-3
Ce au ratat camerele TV la FCSB - Voluntari » Goana după pisica neagră, invitații speciali și antrenorii care s-au succedat la indicații
FCSB - Voluntari

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”