FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - PETROLUL 2-0

VIDEO Hermannstadt - Petrolul 2-0 » Sibienii câștigă clar și se salvează: rămâne în Superligă

Hermannstadt vs Petrolul / Sursă foto: Arhivă GSP

Articol de - Publicat joi, 25 aprilie 2024 19:00 / Actualizat joi, 25 aprilie 2024 23:50

Hermannstadt s-a impus în meciul cu Petrolul, 2-0, în etapa a 6-a din play-out. Trupa lui Marius Măldărășanu ajunge la 31 de puncte și și-a asigurat menținerea în Superligă și în sezonul viitor. La fel ca UTA și Oțelul.

După ce partidele din sezonul regulat s-au terminat fără gol. Hermannstadt și Petrolul au oferit un meci închis, fără prea multe ocazii și cu un ritm scăzut.

Găman și Ianis Stoica au asigurat biletul de Superligă

Startul meciului nu promitea prea multe. Fără ocazii, joc greoi și greșeli de ambele părți. Dar în minutul 38, Valerică Găman a dat lovitura. S-a înălțat perfect după un corner și a trimis mingea în poartă.

În repriza secundă, ploieștenii au încercat să dea replica, dar fără succes. Grozav a fost blocat de Căbuz (47). Ulterior, doar Bejan, care era să-și dea autogol în finalul meciului, a creat pericol la poarta lui Căbuz.

Mai mult, sibienii au mai punctat o dată. În minutul 75, Ianis Stoica a dejucat ieșirea la ofsaid a ploieștenilor, profitând de o poziționare greșită a lui Papp. A rămas singur cu Zima, a avut timp să se uite și la asistent, și l-a executat pe Zima cu un șut de la 12 metri. S-a făcut 2-0, iar până la final tabela nu s-a mai modificat.

Hermannstadt ajunge astfel la 31 de puncte. E lider în play-out și e sigură de salvarea de la retrogradare. De partea cealaltă, Petrolul e pe 6, cu 26 de puncte, la 5 de locurile de baraj.

Notele GSP după Hermannstadt – Petrolul

FC Hermannstadt: Cătălin Căbuz 6 - Mihai Butean 6, Valerică Găman 7 , Florin Bejan 6 (cp), Raul Opruţ 6 - Ciprian Biceanu 6, Dragoş Iancu 6 (79 Alexandru Oroian) - Silviu Balaure 5 (65 Paul Antoche 6 ), Daniel Neguţ 6 (79 Daniel Paraschiv), Ianis Stoica 7 (85 Cosmin Bucuroiu) - Gabriel Iancu 6 (65 Ionuţ Stoica 6)
Antrenor: Marius Măldărăşanu 7

Petrolul: Lukas Zima 4 - Sergiu Hanca 5 , Paul Papp 3, Bart Meijers 4 , Valentin Ţicu 5 - Tommi Jyry 5, Takayuki Seto 5 (59 Ismael Diomande 5) - Alexandru Musi 5 (73 Mario Bratu), Alexandru Işfan 5 (59 Jair Tavares 5), Gheorghe Grozav 4 (83 Iustin Răducan) - Albin Berisha 5 (59 Christian Irobiso 4)
Antrenor: Laszlo Balint – 5

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru (central) – 7 // Valentin Avram – 7 Alexandru Filip - 7

FINAL » Hermannstadt - Petrolul 2-0

Hermannstadt - Petrolul, echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu
Rezerve: Muțiu, Pop, Etienne, Ionuț Stoica, Antoche, Bucuroiu, Paraschiv, Oroian, Jipa, Ciubotariu, Medina
Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Țicu – Jyry, Seto – Musi, Ișfan, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Huja, Radu, Diomande, Dumitriu, Jair, Bratu, Bucur, Irobiso, Răducanu
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Municipal”
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi). A1: Valentin Avram (Bucureşti), A2: Alexandru Filip (Constanţa)
Arbitru VAR: Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitru AVAR: Marius Omuț (Satu Mare)

Ați mai putea citi:

VIDEO. Declarațiile antrenorului Marius Măldărășanu înaintea meciului cu Petrolul

Adrian Mititelu Jr. explică de ce a ajuns în spital: „Câteva minute mai târziu și nu mai aveau ce face. Am stat 10 ore în comă”

„Nici dacă mi-ar da 50 de milioane de euro nu m-aș duce în Qatar” » Cea mai dură reacție după anunțul plecării lui Florinel Coman de la FCSB

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”