INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO A murit un fost campion mondial care a reușit un gol pe cât de straniu, pe atât de dureros pentru Dinamo!

Bernd Holzenbein, în duel cu Johan Neeskens, în finala CM 1974 / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 16 aprilie 2024 14:07 / Actualizat marti, 16 aprilie 2024 14:51

Bernd Holzenbein s-a stins la vârsta de 78 de ani, după o lungă suferință. Fostă glorie a lui Eintracht, atacantul a contribuit la titlul luat de Germania, în finala CM din 1974, și a oprit-o pe Dinamo în turul al doilea al Cupei UEFA ediția 1979-1980, făcând 2-0 în minutul 90 al returului de la Frankfurt și împingând meciul în prelungiri!

Fotbalul german este în doliu. Un alt campion mondial a trecut luni în neființă, după ce s-a luptat o lungă perioadă cu o maladie necruțătoare.

„Bergodi nu mai avea ce să caute la Rapid!” » Un fost patron din Superligă îi ia apărarea lui Dan Șucu și știe vinovații: „Nu ai nicio șansă să supraviețuiești”
RAPID

Bernd Holzenbein (78 de ani) a rămas și în amintirea suporterilor lui Dinamo București pentru unul dintre cele mai caraghioase goluri primite de o echipă românească în cupele europene. Atacantul neamț a dus meciul retur de la Frankfurt, contând pentru al doilea tur al Cupei UEFA ediția 1979-1980, în prelungiri.

Gol cu capul marcat de jos, din „pasa” lui Ștefan!

„Câinii roșii" primeau golul de 0-2 în minutul 90+1 și, cum în prima manșă au câștigat cu 2-0, s-a ajuns în extra-time. Holzenbein înscria în poarta lui Constantin Ștefan, în condițiile în care acesta din urmă a scăpat mingea din brațe exact în adversarul căzut pe gazon în încercarea de a urmări pasa lungă.

Portarul Ștefan a mai comis-o o dată în prelungiri!

Bernd a avut norocul să poată lovi mingea cu capul de jos și să o trimită în poarta goală! Cu două minute mai devreme, Dinamo rămăsese în inferioritate numerică, din cauza celui de-al doilea cartonaș galben încasat de Gigi Mulțescu! În minutul 93, Dinamo a mai primit un gol (scorul fusese deschis de Bum Kun Cha 73), înscris de Bernd Nickel cu un șut la colțul scurt, și a fost astfel eliminată din competiția continentală.

Golul lui Bern Holzenbein la care a gafat portarul Constantin Ștefan / Foto: Imago

A fost golgheterul all-time al lui Eintracht Frankfurt

Holzenbein a contribuit decisiv la titlul mondial cucerit de Mannschaft în 1974, obținând penaltyul din care a egalat Breitner în finala cu Olanda, Gerd Muller stablind rezultatul final (2-1) înaintea pauzei. Bernd a bifat 40 de selecții în reprezentativa Germaniei de Vest și a marcat 5 goluri între 1973 și 1978.

A fost o mare legendă a lui Eintracht Frankfurt, pentru care a evoluat timp de 14 sezoane (1967-1981). Cel mai bun marcator din istoria clubului (160 de goluri, 420 de jocuri), Bernd Holzenbein a cucerit de trei ori Cupa Germaniei (1974, 1975 şi 1981) şi o Cupă UEFA (1979-1980). Pe finalul carierei, a jucat mai multe stagiuni în Statele Unite, la Fort Lauderdale Strikers, Memphis Americans şi Baltimore Blast.

Cel mai bătrân marcator într-o finală de Euro!

Unul dintre golurile sale internaționale a fost cel egalizator în remiza (2-2) cu Cehoslovacia din finala Euro 1976, pe care Germania de Vest a pierdut-o apoi la penaltyuri. Cu toate acestea, Holzenbein a devenit cel mai în vârstă jucător care a marcat într-o finală de Campionat European, la vârsta de 30 de ani și 103 zile!

După retragere, Holzenbein a primit un post în conducerea lui Eintracht, la sfârșitul anilor '80 şi în anii '90. A fost responsabil cu scoutingul din 2004 şi până în 2014.

Germania a pierdut al șaselea campion mondial din 1974, după Franz Beckenbauer (mort la 78 de ani), Gerd Müller (75), Jürgen Grabowski (77), Horst-Dieter Höttges (79) și Heinz Flohe (65). Antrenorul național Helmut Schön a murit la 23 februarie 1996, la vârsta de 80 de ani.

Match Quiz FCSB - Rapid

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

Bergodi e mic copil! Cum și-au pierdut mințile Trapattoni, Gattuso sau Malesani la conferințe: „Toți sunteți încrezuți, ironici, să mă f*t!”
ANTRENORI
Antonio Sefer, idolul publicului la Hapoel Beer Sheva » A marcat golul victoriei contra liderului din Israel
ISRAEL

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”