FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - DINAMO

Zeljko Kopic, vocal: „E imposibil!” » De ce Dinamo a pierdut din nou puncte mari în finalul meciului

FCU Craiova - Dinamo, imagini de meci

Articol de , - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 10:39 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 11:04

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a oferit explicații suporterilor după 1-1 în Bănie cu FCU Craiova, alt meci în care roș-albii au pierdut puncte mari pe final.

Dinamo a avut din nou victoria în mână, dar a ratat două puncte ce-ar putea fi uriașe în lupta pentru evitarea retrogradării. De fapt, ultimele patru etape ale „câinilor” au produs rezultate ce s-au decis în ultimele momente ale partidei.

Adrian Mititelu Jr. a fost internat de urgență la spitalul Floreasca » Finanțatorul lui FCU Craiova confirmă: „Era foarte supărat, dar nu e vorba de suicid”
PROBLEME

Puncte prețioase pierdute de Dinamo pe final de meci:

• Dinamo - Petrolul (1-1) * "Haita" a fost egalată în minutul 90+13 după un penalty al lui Gicu Grozav.
  • Oțelul - Dinamo (1-0) * Tănasă a dat lovitura în prelungiri, în minutul 90+3.
  • Dinamo - Poli Iași (1-0) * Bani a adus golul victoriei în minutul 90+3.
  • FCU Craiova - Dinamo (1-1) * După golul lui Milanov (43), Blănuță a egalat în minutul 90.

Zeljko Kopic despre ideea generală a meciului de la Craiova: „Ne-am apărat bine până la ultima centrare”

Jucătorii lui Zeljko Kopic au dovedit, din nou, că nu au capacitatea de a ține de un rezultat care i-ar fi avantajat în duelurile extreme din play-out. Și urmează în proxima săptămână două dueluri foarte tari cu contracandidate directe: marți, la Botoșani, vineri, acasă, cu FC Voluntari.

Antrenorul croat al lui Dinamo a fost descumpănit de ratarea victoriei în Bănie. Totuși, ca de obicei, a vorbit în termeni generali, fără a expune vreun jucător anume.

„Am pregătit meciul ca să învingem, am jucat deschis, pentru a obține cele 3 puncte. Am fost mai buni în prima repriză, am mai avut ocazii de a marca.

Am căutat golul doi, ne-am creat oportunități în fața porții. Craiova n-a creat nimic prea mult până în ultimele zece minute.

Era normal, echipa lor a riscat, a jucat mai ofensiv. De fapt, ne-am apărat bine până la ultima centrare, am pierdut un duel aerian și adversarul ne-a pedepsit. Chiar suntem dezamăgiți, meritam victoria", a declarat Zeljko Kopic la final, la conferința de presă.

Cu Iași am câștigat în minutul 90+3, fotbalul este imprevizibil. Am pierdut 5 puncte uriașe în prelungiri, de aceea ar trebui să avem mai multă concentrare, fiindcă merităm mai mult
Zeljko Kopic, antrenor Dinamo

Dezamăgirea lui Zeljko Kopic: „Trebuie să câștigi dueluri când adversarii își asumă riscuri”

Chestionat dacă este o problemă mentală atât timp cât în trei din cele cinci etape jucate în play-out, echipa a încasat gol în finalul meciurilor, tehnicianul a încercat un răspuns.

„Îmi este greu să spun dacă este o problemă mentală, pentru că toate aceste situații au fost diferite. Când adversarii își asumă riscuri în ultimele minute, trebuie să câștigi duelurile, să aperi poartă. Noi nu am făcut-o până la ultima fază. Tot ce am făcut bine, s-a dus, suntem dezamăgiți, pentru că aveam mare nevoie de victorie.

Lupta este grea. Sunt meciuri în care ai totul sub control, trebuia să obținem mai mult. Dar... Trebuie să acceptăm situația, suntem în luptă, mai avem două meciuri acasă (n.red cu Voluntari și cu UTA), trebuie să obținem cât mai mult", a reacționat Kopic.

Ce spune Zeljko Kopic despre faptul că Dinamo are trei etape în șase zile

Și Kopic a acuzat faptul că Dinamo este obligată să joace trei etape în decurs de șase zile, cu deplasări la Craiova și la Botoșani.

„Nu știu de alte echipe, dar cred că celelalte au avut mai mult timp să se recupereze. Dar așa este programul, trebuie să ne pregătim de celelalte două meciuri și să fim la cel mai bun nivel.

Este imposibil ca în șase zile să joci cu aceeași intensitate, ca totul să fie mental și fizic la cel mai înalt nivel. Însă trebuie să fim bine”, a comentat antrenorul.

Fanii noștri sunt top. Știu cât de mult își doresc ca Dinamo să reușească și câți kilometri străbat ca să fie alături de echipă. Sunt onorat să fiu antrenorul unei asemenea formații

Șumudică, atac la FCSB » A avut 2 „clienți”: „Din alt film!”

live de la 11:00 Continuă lupta pentru promovarea în Superligă » Șelimbăr - Slobozia și Buzău - Csikszereda se joacă astăzi

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”