FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

„Cel mai bun din Liga 1” » Gafa lui o poate trimite pe Dinamo în Liga 2, dar primește laude

Adnan Golubovic +13   FOTO
Adnan Golubovic

Articol de - Publicat duminica, 05 mai 2024 10:47 / Actualizat duminica, 05 mai 2024 12:14

Dinamo e foarte aproape de Liga 2 după al 5-lea meci din acest play-out în care a primit gol în minutele de prelungire. „Câinii” au irosit alte două puncte importante pe terenul lui U Cluj, scor 3-3, iar portarul Adnan Golubovic (28 de ani) ar putea avea pe conștiință retrogradarea.

Integralist în toate meciurile din acest sezon, fie că vorbim de campionat sau Cupa României, Adnan Golubovic făcuse un meci de excepție până în minutul 60, atunci când a scăpat o minge care nu ar fi trebuit să-i pună nicio problemă. Dorinel Oancea, jucătorul Universității Cluj, a fost pe fază și a înscris în poarta goală.

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”
U Cluj - Dinamo 3-3

Chiar și în acest context, Golubovic a fost foarte lăudat de Alessandro Caparco, antrenorul portarilor de la Dinamo.

Adnan Golubovic, elogiat de Caparco: „E prima lui greșeală”

Alessandro Caparco a explicat faptul că goalkeeperul este la prima greșeală în tricoul „câinilor” și este cel mai bun din Superliga! Acest anunț vine în contextul în care Dinamo este la o săptămână de retrogradarea în Liga 2. Nici măcar o victorie cu UTA în ultima etapă nu i-ar putea asigura rămânerea în prima ligă.

„E prima greșeală pe care o face în acest sezon. Din punctul meu de vedere, e cel mai bun portar din Liga 1, are mari calități. Și Târnovanu îmi place foarte mult.

Adnan e un portar care nici la antrenamente nu acceptă când primește gol, ceea ce e un plus.

La golul 2 a fost încurcat de Politic. El a vrut să rețină mingea. E prima greașeală din acest an, nu știu câți alți portari fac doar o greșeală într-un an întreg. Eu sunt sigur că multe dintre puncte au fost aduse de Golubovic.

Problema este când greșește portarul. Pentru asta, trebuie să ai personalitate mare ca să fii portar. Golubovic a avut o neatenție într-un singur an”, a precizat Caparco, la „Digi Sport Matinal”.

VIDEO. U Cluj - Dinamo 3-3. Jucătorii lui Dinamo au fost băgați în ședință de fani

Messi a rescris istoria! Ce a reușit în 33 de minute din Inter Miami - New York Red Bulls: prima dată în carieră și record MLS