FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CHINDIA 3-2

Chivulete a anulat două goluri, pe final, în FCSB - Chindia » Ce s-a văzut pe reluările TV

Ianis Stoica, FCSB // foto: captură DigiSport +19   FOTO
Ianis Stoica, FCSB // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2022 22:01 / Actualizat duminica, 13 februarie 2022 23:30

FCSB - Chindia 3-2 s-a încheiat cu două faze litigioase. Mai întâi, Ianis Stoica (19 ani) a introdus mingea în poartă în minutul 87, dar „centralul” Andrei Chivulete a văzut un henț și n-a validat reușita. În prelungiri, practic la ultima fază a meciului, dâmbovițenii au înscris de 3-3, dar golul le-a fost anulat pentru ofsaid.

În minutul 87, Stoica, lansat de Florin Tănase, i-a luat fața lui Paul Iacob, pe care l-a tras de braț, și a ajuns în fața portarului Cătălin Căbuz în momentul în care acesta a degajat balonul.

Gigi Becali și-a încălcat singura promisiune făcută lui Toni Petrea: „N-ai motiv să-l umilești în halul ăsta!”
FCSB - CHINDIA

Golul lui Ianis Stoica nu a fost validat

Portarul dâmbovițenilor a șutat în Stoica. Atacantul a recuperat mingea și a trimis-o în poartă, în momentul în care acesta a revenit la nivelul gazonului. Totuși, reușita nu a contat, pentru că „centralul” Andrei Chivulete nu a validat-o.

Cum „centralul” a fluierat târziu, impresia inițială a fost că a taxat un presuspus henț al lui Stoica.

Reluările oferite de televiziuni arată că balonul l-a lovit pe Stoica mai degrabă în umăr, nu în mână!

Ulterior, reporterii GSP de la Arena Națională au aflat după joc că arbitrul a invalidat, de fapt, reușita lui Stoica pentru fault în atac. Înainte de presupusul henț, atacantul faultează în duelul cu Iacob în drumul spre minge: îl trage pe acesta pentru a-i lua prim-planul.

Balonul îl lovește pe Stoica mai degrabă în umărul drept // foto: captură DigiSport

Gol anulat și pentru Chindia

Doar 6 minute mai târziu, în ultimul minut al prelungirilor, Chindia a crezut că a dat lovitura. Din centrarea lui Cantave, Pițian a introdus mingea în plasă, bară transversală-gol, dar asistentul Ferencz Tunyogi avea fanionul ridicat pentru un presupus ofsaid la Pițian.

Jucătorii Chindiei au contestat decizia, considerând că Pițian a fost ținut în joc de Tănase, dar golul lor nu a contat.

La faza din ultimele secunde este una extrem de greu de dat un verdicat clar. La prima vedere, pare că Tănase îl scoate pe Pițian din ofsaid.

Dar la o analiză mai atentă, se observă că Tănase e poziționat cu piciorul stâng pe dunga verde ce delimitează careul de 6 metri, în timp ce atacantul e cu ambele picioare în careul mic și, orientat spre poartă, e cu umărul stâng mai aproape de linia porții decât este căpitanul FCSB-ului. Așadar, pare mai degrabă că asistentul a avut drepate, dar este o fază care ar da bătăi de cap și VAR-ului.