FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CHINDIA

Gigi Becali și-a încălcat singura promisiune făcută lui Toni Petrea: „N-ai motiv să-l umilești în halul ăsta!”

Toni Petrea, antrenor FCSB +19   FOTO
Toni Petrea, antrenor FCSB

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2022 20:55 / Actualizat duminica, 13 februarie 2022 21:08

Ianis Stoica (19 ani) a fost introdus pe teren în minutul 40 al meciului dintre FCSB și Chindia Târgoviște, la scorul de 2-0 pentru dâmbovițeni. În momentul în care antrenorul Toni Petrea a ales să revină la cârma echipei, patronul Gigi Becali dezvăluia că îi promisese acestuia că nu-i va mai solicita să facă schimbări până la pauza meciurilor.

• La pauză, FCSB a mai efectuat două modificări. Cordea și Radunovic au fost schimbați cu Șerban și Valentin Gheorghe.

Cu Chindia Târgoviște în avantaj de două goluri încă din minutul 21, FCSB a efectuat o mutare ofensivă în minutul 40. Atacantul Ianis Stoica i-a luat locul lui Ovidiu Popescu, fundașul dreapta, în ceea ce a reprezentat mutarea prin care Gigi Becali și-a încălcat promisiunea față de antrenorul Toni Petrea.

Motivul pentru care Florinel Coman nu e nici pe bancă în FCSB - Chindia: „Noi nu ascundem, cum fac alții”
FCSB - CHINDIA

Ovidiu Popescu, schimbat înainte de pauză în FCSB - Chindia. Gigi Becali și-a încălcat promisiunea față de Toni Petrea

În noiembrie, când a acceptat să revină la FCSB, Toni Petrea a cerut să nu mai facă schimbări înainte de pauză, ipostază în care s-a aflat, la cererea patronului, în mai multe momentele ale primului mandat de antrenor al roș-albaștrilor.

„Mi-a zis: «Dom'ne, nu vreau să mai fac nicio schimbare înainte de pauză!». I-am răspuns: «Nu vei mai face niciodată asta». Și a acceptat”, mărturisea Becali.

La aproximativ 3 luni distanță de la acel moment, Becali și-a încălcat promisiunea.

„Dacă nu vrei să-ți bați joc de un jucător, nu-l înlocuiești cu 4 minute înainte de pauză”

„Să remarcăm momentul în care a fost schimbat. Dacă nu vrei să-ți bați joc de un jucător, nu-l înlocuiești cu 4 minute înainte de pauză. Poți avea răbdare, să-l schimbi după pauză, mai ales că e posibil să efectueze și alte înlocuiri. Atunci îl schimbai și pe el, la pachet cu alții pe care îi mai sacrificai.

Mai ales că e un jucător vechi acolo, care a acceptat să joace și fundaș dreapta, și stânga, și central, și inter, și închizător, și extremă. A acceptat toate deciziile clubului, nu ai motiv să-l umilești în halul acesta”, a opinat Remus Răureanu, jurnalist GSP, la „DigiSport Special”.

Cere măsuri împotriva lui Răuță, după UTA - Dinamo 0-0: „Îi iei banderola de căpitan!”