SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Sorana, după Simona » Cîrstea o urmează pe Halep în turul doi de la Madrid! Victorie cu emoții

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 21:38

Sorana Cîrstea (64 WTA) a acces în turul secund al turneului de la Madrid, după victoria obținută în fața rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova (16 ATP).

Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 3-6, 7-6, la capătul unei partide care a durat două ore și douăzeci și șapte de minute.

După ce Cîrstea și Pavlyuchenkova și-au împărțit primele două seturi, românca părea că se îndreaptă către o victorie clară în decisiv, unde a condus cu 4-0.

Din păcate, Cîrstea a irosit avantajul, ratând și o minge de meci la 6-5, iar setul a intrat în tie-break, unde Cîrstea s-a impus în cele din urmă cu 7-5.

În turul următor, Sorana se va duela cu Catherine Bellis, o americancă de doar 18 ani.