SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER // Presa internaţională, plecăciuni după bătălia epică dintre Halep şi Kerber: "Un meci care va rămâne în istorie. "

Articol de GSP - Publicat joi, 25 ianuarie 2018 11:39

Duelul epic de la Australian Open dintre Simona Halep şi Angelique Kerber a lăsat cu gura căscată presa internaţională, care a descris în termeni laudativi succesul impresionat al româncei, 6-3, 4-6, 9-7.

"Va fi o nouă regină. Duelul dintre actualul număr 1 mondial şi predecesoarea sa şi-a respectat toate promisiunile. După 2 ore şi 22 de minute de luptă intensă, cu scenarii diverse şi marcate de lovituri halucinante, Simona Halep a făcut ca ierarhia să se respecte şi s-a impus, cu mare efort, în faţa unei excelente Angelique Kerber.

Nemţoaica a confirmat că a revenit la cel mai bun nivel, dar a cedat în setul trei, depăşită fizic de combatitivitatea adversarei sale", a scris L'Equipe, care a continuat laudele la adresa Simonei Halep: "O, Halep, miraculoasă cu Kereber, salvase deja 3 mingi de meci în faţa lui Lauren Davis".

"Ocupanta locului 1 în clasamentul WTA s-a calificat în finală după un meci de infarct. Românca a salvat două mingi de meci şi o va întâlni în finală pe Caroline Wozniaci. Ambele caută primul turneu de Mare Şlem din carieră, iar câştigătoarea îşi va asigura, de asemenea, primul loc în clasamentul WTA", a scris BBC Sport.

Site-ul WTA a catalogat partida dintre Simona Halep şi Angelique Kerber drept "una care va intra în istorie".

Cine se impune la Australian Open?

Simona Halep
Caroline Wozniacki

"Într-un meci extrem de dificil, Halep, numărul 1, s-a impus contra germanei Angelique Kerber. Pentru prima sa finală la Melbourne, Halep, care a salvat două mingi de meci, va evolua cu daneza Caroline Wozniacki, a doua favorită", a scris şi Le Figaro.

Toate articolele despre victoria Simonei Halep cu Angelique Kerber:

1. FĂRĂ CUVINTE! Simona Halep a făcut meciul carierei! » ULUITOARE! LIDERUL MONDIAL MERGE ÎN FINALĂ! BRAVO, SIMONA HALEP!

2. VIDEO SENZAŢIONAL! Punctul turneului în meciul Simona Halep - Angelique Kerber: raliul-nebun din startul decisivului

3. Meci de foc în finala Australian Open » Locul 1 WTA se decide la Melbourne

4. Primele declaraţii ale Simonei Halep după meciul epic cu Angelique Kerber: "Încerc să fiu calmă, sunt mândră de ceea ce am realizat"

5. Aici s-a jucat totul! TOP 3 elemente-cheie ale victoriei Simonei Halep: care a fost slăbiciunea devenită armă

6. Cifrele spun tot! Simona Halep a dominat-o categoric pe Angelique Kerber » Număr impresionant de puncte câștigătoare

7. UNICĂ în istorie! Simona Halep e la un pas de o performanţă FABULOASĂ în finala cu Caroline Wozniacki de la Australian Open

8. Opinie de Luminița Paul: "E timpul să-i dăm lui Cahill creditul adevărat, rotund, pentru ceea ce este Simona Halep azi"

9. SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI // Trece peste barajul mental? Meciul cu Wozniacki este o premieră pentru Simona Halep la Australian Open

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!