SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMANIA 2008, 6-14 SEPTEMBRIE, ARENELE BNR

Serra cîştigă meciul zilei la BCR Open

Articol de , - Publicat luni, 08 septembrie 2008 00:00

Florent Serra, cîştigător în 2005 al turneului BCR Open, a avut parte de un meci spectaculos în primul tur al acestei ediţii în faţa conaţionalului său, Nicolas Devilder.

Serra a început mai greu primul set. Deşi Devilder a servit foarte slab cu primul serviciu, avînd un procentaj de doar 36%, acesta a beneficiat şi de noroc, cîştigînd primul act cu 6-3. În setul doi, Florent a trecut în ofensivă, avînd 7 mingi de break, din care a reuşit să fructifice doar 2. Adversarul său a fost mult mai sigur replicînd şi el cu 2 breakuri. În tie-break, Serra s-a impus cu 8-6 şi a dus meciul în decisiv.

Setul trei părea să fie la discreţia sa, acesta reuşind un break rapid, care părea a fi decisiv, dar Devilder nu s-a lăsat. Mustrîndu-se la fiecare greşeală şi ţipînd către ceruri la reuşitele lui Serra, Nicolas a tras de el şi a dus meciul într-un nou tie-break. Serra nu i-a dat nicio şansă, ajungînd rapid la 6-2 şi impunîndu-se în cele din urmă cu 7-4.

Scor final 3-6 7-6(6) 7-6(4), iar Serra va da piept în turul secund cu italianul Potito Starace, care a trecut în prima partidă de Granollers, scor 6-2 6-4.