SPORTURI  »  TENIS  »

Moya în finală!

Articol de - Publicat sambata, 13 septembrie 2008 00:00

Veteranul Carlos Moya este primul finalist al al turneului Open România, după ce a dispus în semifinale de francezul Richard Gasquet, scor 6-2 6-4.

Gasquet a părut nesigur pe parcursul meciului, spre deosebire de adversarul său ale cărui lovituri păreau că îşi găsesc mereu ţinta. Un break rapid, la 1-1 în primul set, şi spaniolul începea sprintul spre finală.

Determinat, cu publicul alături de el, Carlos Moya a profitat de o nouă minge de break la 4-2, ajungînd să servească pentru cîştigarea primului set.

Francezului i-a tremurat racheta pînă spre final, acesta reuşind nu mai puţin de 5 duble greşeli în momente importante ale meciului.

În setul secund, Moya a fost cel care trebuia să vină din spate, un atu pentru Richard, care servea primul. S-a mers cap la cap pînă la 4-4 cu ocazii de break şi de o parte şi de altă, dar experienţa şi-a spus cuvîntul la final.

Carlos Moya se califcă pentru a doua oară în finală la Bucureşti, la 12 ani distanţă de la înfrîngerea în faţa lui Berasategui poate urma al 22-lea triumf al carierei.

În finală adversar îi va fi învingătorul dintre francezul Gilles Simon, cîştigătorul de anul trecut al turneului, şi argentinianul Jose Acasuso.