SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

FOTO Ana Bogdan - Paula Badosa » Ana pierde dramatic thriller-ul de la Paris! Cecul încasat de româncă, după un meci splendid

Ana Bogdan (28 de ani, 102 WTA) a pierdut cu Paula Badosa (23 de ani, 35 WTA), scor 6-2, 6(4)-7, 4-6, în turul 3 de la Roland Garros. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 iunie 2021 22:00 / Actualizat vineri, 04 iunie 2021 22:42

• În optimile de finală, Badosa o va înfrunta pe Marketa Vondrousova (21 WTA), care a învins-o în turul III pe Polona Hercog (73 WTA), scor 6-3, 6-3.

Ana Bogdan a fost intimidată la început de adversară, care a izbutit primul break al partidei chiar în game-ul de debut. Badosa și-a confirmat „victoria” de pe serviciul adversarei, dar a urmat tăvălugul!

Bogdan a demonstrat o forță uluitoare în joc, a diversificat excepțional loviturile și a câștigat 6 game-uri la rând! Un prim act adjudecat de sportiva noastră în mai puțin de 40 de minute.

+3 FOTO

Déjà vu. Paula Badosa a debutat în setul secund tot cu un break. Jucătoarea din Spania a inițiat mai multe schimburi, dar s-a lovit în multe rânduri de o defensivă impenetrabilă a Anei.

Manșa a doua a fost câștigată de Badosa la tie-break, asta după ce sportiva noastră a irosit o minge de meci pe fondul încă unei reveniri uluitoare.

În decisiv, Bogdan s-a deplasat tot mai greoi, a mărit numărul de erori neforțate și i-a oferit lui Badosa culoarul să o domine. Un meci splendid, pierdut din nefericire de Ana Bogdan, aflată la unul dintre cele mai bune jocuri din carieră.

136.787 $a câștigat Bogdan pentru participarea la RG

2h și 51 de min.a durat întâlnirea dintre Bogdan și Badosa

Bogdan - Badosa, probabil cel mai bun meci de la Roland Garros 2021 până acum
Ben Rothenberg, colaborator New York Times

Paula Badosa n-a suferit niciodată atât pentru o victorie
Site-ul Marca

Ana Bogdan e o războinică în vârstă de 28 de ani, care a jucat cu mult peste poziția sa din clasamentul WTA, 102
Site-ul Mundo Deportivo

Cel mai tare meci de la Roland Garros 2021. Badosa a salvat o minge de meci în al doilea set, când Bogdan părea favorită să învingă. O partidă cu raliuri senzaționale!
Tennis Stats, pe Twitter

OK, fiți sinceri. Cine a crezut că Ana Bogdan poate juca așa? Greu să găsim un meci mai bun în acest turneu până acum, pe tabloul feminin
The Tennis Podcast, pe Twitter

Bogdan vs Badosa e genul de întâlnire tensionată pe care fanaticii tenisului o privesc ca pe o recompensă, în timp ce restul se uită doar când jucători faimoși își distrug adversarii. Dacă ești un fan mai nou, trebuie neapărat să vezi acest meci!
Andrew Eccles, jurnalist Racquet Magazine

Paula Badosa, în mare formă

Adversara româncei, Paula Badosa Gilbert, e o jucătoare din Spania aflată în mare formă. Badosa are 8 victorii la rând. A cucerit săptămâna trecută titlul de la Belgrad și a câștigat în minimum de seturi ambele meciuri jucate la Roland Garros până la întâlnirea cu Bogdan (cu Lauren Davis, 6-2, 7-6, și cu Danka Kovinic, 6-2, 6-0).

Ana Bogdan, performanță remarcabilă la Roland Garros

Ana Bogdan a profitat de retragerea lui Naomi Osaka și s-a calificat direct în turul 3 la Roland Garros. Sportiva din România tocmai și-a egalat cea mai bună performanță la un turneu de Mare Șlem. La Australian Open 2018 mai ajungea până în turul 3.

Artificii la Paris

Confruntarea a fost oprită câteva zeci de secunde din cauza zgomotului creat de un foc de artificii, în debutul setului secund. După câteva momente de confuzie pe arena „Simonne-Mathieu”, regizorul televiziunii a arătat un cadru cu fumul provocat de materialele pirotehnice.

Ana Bogdan - Paula Badosa 6-2, 6(4)-7, 4-6

Sorana Cîrstea, salt uriaș în clasamentul WTA » Pe ce loc ajunge după calificarea în optimi la Roland Garros
ROLAND GARROS
  • 6-4 Badosa. După un game extrem de disputat, Badosa obține calificarea în „optimi”.
  • 5-4 Badosa. Stoarsă de energie, Ana comite tot mai multe erori neforțate și servește pentru a rămâne în partidă. Sportiva noastră a avut 3 mingi de break. Toate ratate.
  • 3-2 Bogdan. Ana conduce la jumătatea decisivului și are serviciul. Moment crucial în meci.
  • 2-1 Bogdan. Ana lovește aproape de tușă și reușește break-ul.
  • 1-1. Contre-pied inspirat găsit de Ana, se joacă de peste două ore.

• Avem decisiv! Badosa triumfă în tie-break, la 4. Supermeci la Paris.
  • Tie-break în setul doi. Ana Bogdan a ratat o minge de meci, venită pe fondul unei reveniri uluitoare.
  • 6-5 Bogdan. Ana e la un game de „optimi”. Badosa servește pentru a rămâne în meci!
  • 5-3 Badosa. Paula confirmă break-ul, într-un moment în care Ana Bogdan acuză o stare accentuată de oboseală.
  • 4-3 Badosa. Game extrem de important câștigat de Paula pe serviciul adversarei, după ce a a ratat alte 4 mingi de break!
  • 3-3. Ana Bogdan ratează o minge de break, însă joacă aspru și o ține în corzi pe jucătoarea din Spania.
  • 2-2. Set echilibrat. Cele două jucătoare merg la cap la cap.
  • 2-1 Bogdan. Déjà vu. Ana rezistă, își ține serviciul și întoarce încă o dată scorul.
  • 1-0 Badosa. 3 mingi de break pentru Paula, care nu ratează oportunitatea. Start identic precum cel din primul set.
  • 6-2, SET BOGDAN! Ana diversifică loviturile și își adjudecă primul set, după ce a fost condusă cu 0-2.
  • 4-2 Bogdan. Românca mai reușește un break și se apropie de câștigarea primului set.
  • 3-2 Bogdan. Ana revine fantastic în meci și preia în premieră controlul. Badosa e incomodată de jocul agresiv al sportivei noastre. 3 game-uri la rând pentru Ana Bogdan!
  • 1-0 Badosa. Primul break al întâlnirii, Ana Bogdan comite o dublă greșeală și îi permite adversarei să preia conducerea.
  • A început partida.

Rezumatul meciului Ana Bogdan - Elisabetta Cocciaretto, din turul 1

VIDEO Moment tensionat la meciul lui Federer » Schimb de replici cu Cilic: „Joc prea încet?”

Mihaela Buzărnescu și un vis din adolescență: „A fost o țintă să joc contra Serenei Williams”

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring