SPORTURI  »  HANDBAL  »  DANEMARCA - NORVEGIA 31-22

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 ianuarie 2019 20:03

Danemarca și-a respectat satutul de favorită și a demolat-o pe Norvegia în finala Campionatului Mondial de handbal masculin, scor 31-22. Echipa lui Nikolaj Jacobsen n-a avut nicio emoție, încă de la pauză având un avantaj confortabil, 18-11. Este primul trofeu din istoria formației gazdă.

Cu 15.000 de oameni în spate, Danemarca a plecat ca din tun în această finală. Și-a sigurat repede un avantaj de 4 goluri, 9-5. Din acel moment finala a avut o singură direcție, spre victoria echipei lui Nikolaj Jacobsen.

La pauză a fost 18-11, iar istoria celor 3 finale pierdute de Danemarca nu se mai putea repeta. Finala a avut același deznodământ ca și în grupe, când gazdele s-au impus cu 30-26.

Acum diferența a fost și mai mare. Singura formație cu un parcurs impecabil a învins-o din nou pe Norvegia, scor 31-22.

Norvegia este la a doua finală consecutivă pierdută, după ce în urmă cu doi ani s-a înclinat în fața Franței, 26-33.