SPORTURI  »  HANDBAL  »  FERENCVAROS - CSM BUCUREȘTI

Ferencvaros - CSM București 31-27. VIDEO „Tigroaicele” au clacat în repriza secundă, în ciuda celor 9 goluri marcate de Cristina Neagu! Clasamentul ACUM

Ferencvaros - CSM București. Sursă foto: GSP +14   FOTO
Ferencvaros - CSM București. Sursă foto: GSP

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 ianuarie 2021 18:21 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 11:32

CSM București a pierdut în deplasarea cu Ferencvaros, scor 27-31. Șansele „tigroaicelor” la un loc direct calificabil în „sferturi” au scăzut.

Fără 5 jucătoare importante, fără soluție de rezervă pentru Cristina Neagu în inter stânga și împotriva unei echipei aflate în mare formă, CSM București a rezistat eroic până în ultimele 10 minute.

CSM București, eșec în Liga Campionilor la handbal feminin

Startul partidei de la Budapesta le-a aparținut jucătoarelor lui Ferencvaros. Gazdele au condus și cu 4 goluri, dar CSM a intrat în avantaj la vestiare, scor 16-14, pe fondul unor intervenții bune din poartă și al jocului precis făcut de Cristina Neagu.

Lotul subțire, fără soluții de pe bancă, s-a văzut în partea secundă. Ferencvaros a fost mai proaspătă din punct de vedere fizic, s-a apărat agresiv, precis, și s-a distanțat treptat pe tabelă. Cele 9 reușite ale Cristinei Neagu nu au fost suficiente, iar CSM are nevoie de un parcurs fără greșeală pentru a spera la unul dintre primele două locuri din grupa A.

8. Bietigheim8107221-2472

Etapa a 10-a: FTC-CSM 31-27, Kristiansand-Esbjerg 28-28, duminică: Bietigheim-Krim (15:00), Metz-Rostov (17:00)

Ferencvaros - CSM București 31-27

min. 56: Neagu trimite o pasă grea pentru Martin, iar extrema din Spania scapă mingea în afara terenului. 28-26
min. 50: Neagu transformă încă o lovitură de la 7 metri! 24-24
min. 48: Carmen Martin punctează cu o „boltă” perfectă. 23-23
min. 44: CSM duce mingea în extrema dreaptă, iar Dembele nu ratează. 21-22
min. 43: Cristina Neagu este apărată om la om de maghiare. Adi Vasile cere timeout, pentru a contracara strategia gazdelor. 21-21
min. 36: Omoregie apare surprinzător ca al doilea pivot, combină superb cu Neagu și marchează. 17-19

A început repriza secundă!

min. 60: Cristina Neagu aruncă perfect din inter dreapta, bara-gol. Dedu intervine fantastic imediat.  CSM București intră la cabine cu un avantaj de două goluri. 14-16
min. 26: Lazovic schimbă superb direcția, își depășește adversara directă, și înscrie. 13-14
min. 22: Barbora Lazovic ia o acțiune pe cont propriu și egalează. 11-11
min. 20: Extrema dreaptă a „tigroaicelor” produce prima reușită și îl face pe Gabor Elek să ia timeout. 11-10
min. 18: Carmen Martin are procentaj maxim din extremă. 10-8
min. 13: Cristina Neagu marchează al doilea gol, cu o aruncare marcă înregistrată. 7-5
min. 11: Adi Vasile cere primul timp de odihnă al înfruntării. 7-3
min. 6: Defensiva e foarte permisivă, dar Denisa Dedu are 3 intervenții consecutive. 4-3
min. 3: Crina Pintea primește o pasă de la Cristina Neagu și marchează. 2-1

A început partida! Ferencvaros are primul atac.

VIDEO Costică Buceschi avertizează: „Bazându-ne atât de mulți ani pe Cristina Neagu, poate nu ne-am uitat ce creștem în spatele ei”

Început în forță! CSM joacă la Budapesta fără trei jucătoare de bază. 6-1 la meciurile directe cu Ferencvaros

DEZBATERE GSP. CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea, tot la MILA banului public și în 2021! Sunt justificate finanțările de la primării?

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!