SPORTURI  »  ALTELE  »  TENIS DE MASĂ

România, nicio șansă în fața Chinei » Cei mai buni jucători din lume ne-au blocat drumul spre Jocurile Olimpice

Eduard Ionescu. Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 14:21 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 14:21

Echipa masculină de tenis de masă a României a luptat cât a putut în fața Chinei în optimile Campionatului Mondial, dar n-a reușit să provoace o surpriză istorică în fața campioanei ultimelor 10 ediții, scor 0-3.

Echipa masculină a României nu va fi prezentă la Jocurile Olimpice. Ghinionul de la tragerea la sorți și-a spus cuvântul, iar băieții noștri au ratat calificarea în sferturi, care ar fi asigurat biletele pentru Paris 2024. Ce șansă să aibă în fața unei echipe fabuloase care a venit la Mondial cu cei mai buni 5 jucători din lume semifinaliștii Mondialului la simplu!

• Fan Zhendong (#1 mondial, 27 de ani);
  • Wang Chuqin (#2, 23 de ani);
  • Ma Long (#3, 35 de ani);
  • Liang Jingkun (#4, 27 de ani);
  • Lin Gaoyuan (#5, 28 de ani).
România merge la Jocurile Olimpice! Echipa feminină de tenis de masă a trecut de Egipt și e în „sferturi” la Mondiale » Urmează un duel-șoc
TENIS DE MASĂ

România, învinsă fără drept de apel de China la Mondiale

• Meciul 1: Ovidiu Ionescu - Wan Chuqin 0-3 (10-12, 1-11, 4-11)
  • Meciul 2: Eduard Ionescu - Fan Zhendong 0-3 (3-11, 6-11, 5-11)
  • Meciul 3: Darius Movileanu - Ma Long 0-3 (8-11, 4-11, 2-11)

Ovidiu Ionescu (34 de ani, #95 în lume) a deschis înfruntarea cu China. Și a făcut-o într-un mod total surprinzător. A reușit să se desprindă la 8-2 și a avut și mingi de set în fața lui Wan Chuqin, numărul 2 mondial! Adversarul și-a arătat însă clasa și a întors rezultatul, adjudecându-și primul set cu 12-10. A urmat apoi o adevărată lecție de tenis de masă la care Ovidiu n-a avut replică. Un singur punct obținut, dar și acela cu ajutorul fileului, 1-11. Wan Chuqin nu l-a menajat deloc pe român și a închis rapid meciul.

Eduard Ionescu (19 ani, #75) a avut cea mai grea misiune, duelul cu cel mai bun jucător din lume, campionul mondial en-titre, Fan Zhendong. Ionescu a încercat să încheie cât mai rapid punctele și în câteva momente a reușit să-și surprindă adversarul. Per total însă, Fan Zhendong nu a avut emoții și a cedat doar 14 puncte.

A urmat Darius Movileanu (18 ani, #156), care a reușit să-i pună probleme veteranului Ma Long în prima parte a jocului. Chinezul a fost nevoit să transpire un pic până la jumătatea setului 2. Din acel moment experiența și-a spus cuvântul, Ma Long fiind aproape să închidă meciul cu un set la zero.

După 4 ediții la rând în care nu a reușit să treacă de faza grupelor, România ajunge în faza eliminatorie, unde se oprește în faza optimilor, fiind învinsă de cea mai bună echipă a lumii.

Victorie rapidă cu Anglia în play-off

Echipa masculină a României a început ziua cu o victorie categorică în play-off cu Anglia, scor 3-0, și va avea parte de un duel de 5 stele în sferturi cu China, numărul 1 mondial și campioana ultimelor ZECE ediții ale Mondialului.

România a debutat perfect meciul cu Anglia. Eduard Ionescu a obținut o victorie rapidă cu Tom Jarvis, în timp ce Ovidiu Ionescu a revenit spectaculos cu Paul Drinkhall de la 0-2 la seturi! Darius Movileanu a închis meciul, revenind după pierderea primului set.

• Eduard Ionescu - Tom Jarvis 3-0 (12-10, 11-5, 11-7)
  • Ovidiu Ionescu - Paul Drinkhall 3-2 (3-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-8)
  • Darius Movileanu - Samuel Walker 3-1 (11-2, 10-12, 11-7, 11-7)

Rezultatele României la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe

• Masculin: Ovidiu Ionescu (5 victorii-2 înfrângeri), Eduard Ionescu (3-3), Andrei Istrate (1-0), Darius Movileanu (3-2), Iulian Chiriță (0-1)

Citește mai multe știri din sport:

Dinamo n-a avut milă de CSM Constanța, în derby-ul românesc din European League » Clasamentul grupei
European League
Vasile Dîba, primul român campion olimpic la kaiac, a încetat din viață la 70 de ani