SPORTURI  »  ALTELE  »  TENIS DE MASĂ

VIDEO Moment uluitor la Campionatul Mondial de tenis de masă » Ce s-a întâmplat în meciul decisiv al semifinalei dintre China și Coreea de Sud

Wang Chuqin, epuizat după victoria Chinei cu Coreea de Sud. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 24 februarie 2024 19:37 / Actualizat sambata, 24 februarie 2024 21:53

China este din nou în finală la Campionatul Mondial de tenis de masă pe echipe. A 15-a prezență consecutivă în ultimul act obținută după o victorie muncită cu Coreea de Sud, scor 3-2. Pentru medalia de aur vor lupta duminică, de la ora 13:00, cu Franța, care a trecut de Taiwan cu 3-1.

China a ajuns în semifinale fără să se agite foarte tare. Șase victorii cu 3-0 în care jucătorii au pierdut numai 5! Firesc, dacă luăm în calcul că vorbim de cei mai buni 5 jucători din lume:

• Fan Zhendong (#1 mondial, 27 de ani);
  • Wang Chuqin (#2, 23 de ani);
  • Ma Long (#3, 35 de ani);
  • Liang Jingkun (#4, 27 de ani);
  • Lin Gaoyuan (#5, 28 de ani).

China s-a calificat pentru a 15-a ediție la rând în finala Campionatului Mondial de tenis de masă pe echipe

Duelul cu Coreea de Sud a fost neașteptat de echilibrat. Mai ales că 4 din ultimele 5 confruntări directe se încheiaseră cu victorii cu 3-0.

Woojin Jang (28 de ani, #14 mondial) a reușit să-l învingă pe Wang Chuqin în 4 seturi în primul meci al zilei. S-a hrănit din plin cu energia publicului, bucurându-se copios la aproape fiecare punct. La finalul meciului, după ce a sărbătorit succesul, era gata-gata să se prăbușească în genunchi din cauza efortului depus.

Fan Zhendong, cel mai bun jucător din lume, a fost și el pus sub presiune de Jonghoon Lim (27 de ani, #18), dar a gestionat perfect momentele cheie și a reușit să închidă meciul fără set pierdut. A urmat marea surpriză a semifinale: Sang Su Lee (33 de ani, #27) a reușit să-l învingă pe Ma Long, triplu campion mondial și dublu campion olimpic la simplu. Lee a controlat partida, însă jucătorul chinez a reușit să revină de fiecare dată și să egaleze. În decisiv însă n-a mai avut nicio șansă, iar Coreea de Sud era la o singură victorie de un triumf istoric.

Fan Zhendong și-a respectat însă statutul de lider mondial și l-a învins pe Jang în trei seturi fără mari probleme. Wang Chuqin a revenit la masă pentru meciul 5 cu Lim, însă nu i-a mai dat nicio speranță adversarului. A tranșat duelul în 3 seturi și i-a adus Chinei o nouă calificare în finala Mondială.

CHINA - COREEA DE SUD 3-2

• Meciul 1: Wang Chuqin - Woojin Jang 1-3 (7-11, 11-2, 11-13, 6-11)
  • Meciul 2: Fan Zhendong - Jonghoon Lim 3-0 (11-8, 11-6, 11-8)
  • Meciul 3: Ma Long - Sang Su Lee 2-3 (7-11, 11-4, 10-12, 11-6, 4-11)
  • Meciul 4: Fan Zhendong - Woojin Jang 3-0 (11-6, 11-7, 12-10)
  • Meciul 5: Wang Chuqin - Jonghoon Lim 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)

VIDEO. Schimb de senzație de 30 de lovituri în China - Coreea de Sud

Cel mai tare moment al finalei s-a produs chiar în setul 3 al meciului decisiv, când Chuqin și Lim au avut un schimb uluitor de 30 de lovituri! Ambii jucători au salvat mingi extrem de dificile, Lim a ajuns chiar și la podea în încercarea de a câștiga punctul. În cele din urmă, chinezul a fost cel care a pus capăt schimbului.

Finală cu Franța

Pentru a 23-a de medalie de aur la echipe, China se va bate cu Franța, ajunsă doar pentru a treia oară în finala Mondială. Ultima oară a fost în 1997, când a fost învinsă de China. Francezii s-au calificat cu victorii pe linie până în ultimul act. Au câștigat o grupă cu Danemarca, Austria, Australia și Algeria, iar în faza eliminatorie au trecut pe rând de Polonia (3-0), Portugalia (3-1) și Taiwan (3-1).

FRANȚA - TAIWAN 3-1

• Meciul 1: Felix Lebrun - Chih-Yuan Chuang 3-1 (5-11, 13-11, 11-8, 11-6)
  • Meciul 2: Alexis Lebrun - Yun-Ju Lin 0-3 (10-12, 10-12, 5-11)
  • Meciul 3: Simon Gauzy - Cheng-Jui Kao 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)
  • Meciul 4: Felix Lebrun - Yun-Ju Lin 3-0 (11-7, 12-10, 11-8)

China, campioană mondială la feminin

La feminin, China a obținut al 6-lea titlu consecutiv și al 23-lea din istorie, după ce a învins Japonia, scor 3-2. Echipa care a învins România în sferturi a condus cu 2-1, însă n-a reușit să provoace surpriza, chiar dacă Harimoto reușise în decisiv să câștige primul set.

CHINA - JAPONIA 3-2

• Meciul 1: Sun Yingsha - Miwa Harimoto 3-0 (11-5, 11-8, 11-4)
  • Meciul 2: Chen Meng - Hina Hayata 1-3 (11-6, 8-11, 9-11, 12-14)
  • Meciul 3: Wang Yidi - Miu Hirano 0-3 (8-11, 11-13, 10-12)
  • Meciul 4: Sun Yingsha - Hina Hayata 3-0 (11-2, 11-7, 11-6)
  • Meciul 5: Cheng Meng - Miwa Harimoto 3-1 (4-11, 11-7, 11-8, 11-7)
China, campioana mondială pe echipe la tenis de masă feminin. Foto: Imago

Arena de 427 de milioane de euro va fi inaugurată în aprilie » Imagini senzaționale
PROIECT
Dinamo n-a avut milă de CSM Constanța, în derby-ul românesc din European League » Clasamentul grupei