INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA / FIORENTINA - GENOA 3-1

Mutu a dat recital

Articol de - Publicat luni, 17 martie 2008 00:00

Refăcut după leziunea la genunchi, "Fenomenul" Fiorentinei a jucat ieri excelent 72 de minute. Un gol, al 15-lea în campionat, şi assistul de 1-0

Fiorentina s-a descurcat bine şi fără el, însă i-a lipsit strălucirea "Briliantului". După trei săptămîni pe tuşă, din cauza întinderii de ligamente la genunchi, Mutu a forţat revenirea şi a făcut ieri show cu Genoa. Un gol şi un assist, iar Viola s-a desprins la 4 puncte de AC Milan.

Titularizat imediat de antrenorul Prandelli, atacantul român a ieşit la rampă. "Foarfecă" spectaculoasă (8), însă Scarpi se întinde şi salvează în corner. Recitalul a continuat. Mutu a inventat o pasă lobată pentru Santana, surprins puţin în ofsaid, şi argentinianul l-a executat pe portarul genovez (19). Apoi, "Fenomenul" a reapărut la finalizare, cu o perlă din afara careului. Un exterior drept direct la vinclu (30), imparabil pentru Scarpi: 2-0. Al 15-lea gol în campionat. Dar n-ar fi fost 2-0 la pauză dacă Frey nu salva fantastic la patru ocazii imense ale oaspeţilor!

Iureş şi după pauză. Tot cu Adrian în prim-plan. Reluare cu capul în braţele lui Scarpi şi apoi şut 2-3 metri peste poartă. Pazzini a lichidat conturile (56), din pasa lui Liverani: 3-0. Mutu a scos un "galben" pentru Konko, puţin înainte să fie schimbat. 72 de minute erau de ajuns şi Prandelli l-a scos pentru a primi aplauze la scenă deschisă. Golul de onoare al lui Masiero n-a mai contat.

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo