INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

REZUMATUL VIDEO Firmino și Mahrez s-au distrat cu echipa lui Reghe » Primul gol e senzațional!

Al Tai, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf, a suferit o nouă înfrângere, 1-4 cu Al Ahli, și riscă să retrogradeze din prima ligă a campionatului din Arabia Saudită. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 24 februarie 2024 20:07 / Actualizat sambata, 24 februarie 2024 20:07

Probleme mari pentru Laurențiu Reghecampf în Arabia Saudită. Al Tai e pe locul 16, primul din zona retrogradării, și a obținut un singur punct în ultimele 6 etape! În ultimul meci a suferit o nouă înfrângere dură, 1-4 cu Al Ahli, locul 3.

Daniel Oprița, dezlănțuit: „Noi nu suntem Steaua, efectiv și-au bătut joc de mine! E o rușine, mai stau aici doar ca să-i chinui și eu pe ei!”
REȘIȚA - STEAUA 3-1

Al Ahli a controlat autoritar prima repriză, însă echipa lui Reghecampf a fost cea care a reușit să deblocheze tabela. În minutul 43, Mensah a deschis scorul după o cursă incredibilă de aproape 70 de metri. A pornit în viteză din partea stângă a terenului din propria jumătate și nu s-a oprit până la marginea careului. A driblat 3 adversari pe drum, iar pe restul i-a lăsat în urmă și a șutat cu sete pe jos, învingându-l pe Edouard Mendy.

Zece minute a durat bucuria, pentru că Firmino, din centrarea lui Mahrez, a reușit să înscrie cu capul din 10 metri înainte de pauză. Tot brazilianul și-a adus în avantaj echipa în minutul 60, după o lovitură de colț. A punctat iar cu capul, reluând în plasă o minge deviată de Al Buraikan.

Mahrez și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu un șut superb pe jos de la marginea careului (82), pentru ca scorul final să fie stabilit de Kessie. Fostul mijlocaș al lui AC Milan a trimis cu capul în vinclu din 6 metri (88).

La gazde, Andrei Cordea, fostul mijlocaș al lui FCSB, a fost înlocuit în minutul 28 din cauza unor probleme medicale.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

EURO 2024 înseamnă mai mult decât fotbal » Philipp Lahm, directorul turneului: „Este despre celebrarea valorilor europene”