Comentarii (17)
ali.bec
ali.bec  •  23 Octombrie 2020, 12:15

Bine ca ați terminat lista la rezultatele cu 6 goluri. Ca dacă ați fi contiunat și cu alea cu 5, iar umplea fecesebeaua tot ziarul.

alenb
alenb  •  23 Octombrie 2020, 11:40
Postat de remarque pe 23 Octombrie 2020, 10:11

macar Steagul a pierdut cu Hamburg. CNDA Sofia - Dinamo 8-1 mi se pare mai mare catastrofa. Mai sunt scoruri mari in lista dar tot cu adversari celebri. Sunt si cateva manite luate recent de FCSB si de Viitorul de pomenit. Mai ales ca au venit in serie.

CSKA Sofia avea o echipa buna in acei ani, a mai scos echipe bune atunci, era practic nationala Bulgariei care obtinea calificarea la CM din 1962, dar proportile acelui 8-1 au fost chiar o rusine.

belane
belane  •  23 Octombrie 2020, 10:58

Nu este un rezultat chiar atat de dezastruos in CONTEXTUL fotbalului de la jumatatea anilor '50. Tot in acele preliminarii ale CCE, Borussia Dortmund lua bataie in meciul retur de la o echipa din Luxemburg, Spora Luxemburg, cu scorul de 2-1 dupa ce in prima mansa fusese 4-3 pentru nemti (daca regula golulilor din deplasare ar fi fost valabila si pe atunci luxemburghezii erau calificati), Anderlecht era macelarita de Manchester United cu 10-0 in Anglia iar acasa invinsi cu 2-0 (12-0 per total). Sa nu uitam ca bulgarii in perioada anilor 1950-1980 au avut un fotbal peste al nostru cu 4 calificari la cupa mondiala, 1 semifinala de cupa campionilor si vreo 5 prezente prin sferturile celorlalte competitii plus 2 medalii olimpice cucerite cu echipa de fotbal (una de bronz si una de argint).

alenb
alenb  •  23 Octombrie 2020, 10:32

Au mai fost.. Sporting- Poli Timisoara 7-0, Bacau- Werder Bremen 0-11, Electroputere- Panathinaikos 0-10, Steaua- Montpellier 0-8, CSKA Sofia- Dinamo 8-1 etc

remarque
remarque  •  23 Octombrie 2020, 10:11

pol1tehnicaiasi
pol1tehnicaiasi  •  23 Octombrie 2020, 09:58
Postat de parpalache pe 23 Octombrie 2020, 09:29

la acel Legia-UTA s-a intamplat ceva!Ceva tipic romanesc!La pauza a fost 0-0!Dar dupa ce a primit primul gol, echipa s-a dezintegrat ca o oaste de stransura,primind gol la fiecare sut pe poarta expediat de polonezi!Cum se intamplase-in anii 60- si in acel TDNA Sofia-Dinamo=8-1!Penibili au fost si cei de la Electroputere Craiova-parca un 0-6 pe teren propriu-tot cu o echipa din Germania!

electroputere-panathinaikos atena 0-6 ..