INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

A salvat Anglia de la înfrângere! Primul gol marcat la 12 ani de la debut

Kyle Walker, felicitat de coechipieri pentru primul gol la națională/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 09 septembrie 2023 20:15 / Actualizat sambata, 09 septembrie 2023 21:03

Kyle Walker (33 de ani), fundașul dreapta de la Manchester City, a marcat primul gol pentru naționala Angliei la 12 ani de la debut, 1-1 cu Ucraina.

Titular pentru naționala britanică în meciul cu Ucraina, din preliminariile EURO 2024, Walker a reușit să egaleze pe finalul primei reprize, după ce Zinchenko deschisese scorul pentru ucraineni.

Edi, așa vrei să ne duci la Euro? România, cu 50.000 de fani în spate, a marcat un gol norocos, apoi a fost băgată în corzi de Israel
ROMÂNIA - ISRAEL 1-1

Walker, primul gol la națională, în meciul cu numărul 77

În minutul 41 al meciului disputat în Polonia, din cauza războiului din Ucraina, Walker a primit o pasă lungă senzațională, peste apărarea adversă.

Scăpat din marcaj, fundașul dreapta a preluat și s-a dus glonț spre poartă. Kyle a înscris cu un șut la colțul scurt, din apropiere, primul lui gol pentru naționala Angliei. Reușita a venit în meciul cu numărul 77 disputat de Walker pentru Albion.

Starul de la Manchester City debuta la națională în noiembrie 2011, într-un amical câștigat în fața Spaniei cu 1-0. Selecționerul de atunci al Angliei era Fabio Capello.

Kyle Walker, la primul gol în tricoul naționalei Angliei/ foto Imago Images

Caseta meciului Ucraina - Anglia

Erling Haaland vrea să cucerească totul: „Am o șansă bună să câștig Balonul de Aur”
PREMIER LEAGUE
Debut de uitat pentru Roberto Mancini » Selecționata Arabiei Saudite, fluierată și învinsă de Costa Rica în amicalul de la Newcastle
AMICAL

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring