INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CSKA 1948 - FCSB

Andrea Compagno nu e speriat de concurența cu Băluță: „Nu mă interesează! Eu dau totul și dacă joc 5-10 minute!” + Ce spune despre revenirea lui Vlad Chiricheș

Andrea Compagno și Alexandru Băluță luptă pentru postul de atacant central în primul „11” de la FCSB. Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat miercuri, 26 iulie 2023 18:40 / Actualizat miercuri, 26 iulie 2023 18:58

Andrea Compagno, 27 de ani, a vorbit despre primul meci european al sezonului pentru FCSB, care o va întâlni pe CSKA 1948 Sofia în turul II preliminar din Conference League.

ZECE informații înainte de CSKA 1948 - FCSB: „Cazul Andrei Vlad” de la Sofia, transferul starului în Japonia, plus mutare din Algeria
CSKA SOFIA - FCSB

Andrea Compagno, despre CSKA 1948 - FCSB

În fiecare meci e presiune, suntem la FCSB! Nu contează că joci cu Dinamo sau că e meci de calificare.

Meciul cu CSKA 1948 Sofia este foarte important pentru noi. Ştim ce trebuie să facem, trebuie să facem un meci bun, pentru ca meciul retur să fie un meci uşor”, a spus Andrea Compagno pentru as.ro.

Italianul nu se teme de concurența cu Alex Băluță, care i-a luat locul de titular în primele două partide oficiale ale sezonului: „Nu mă interesează dacă sunt titular sau nu. Dacă joc 5-10 minute sau o repriză, eu încerc să dau totul. Aşa am făcut mereu”.

Compagno a prins numai 44 de minute în primele două meciuri ale sezonului pentru FCSB.

„Suntem foarte fericiți că Vlad Chiricheș e alături de noi”

Andrea Compagno s-a arătat încântat de venirea lui Vlad Chiricheș, 33 de ani, care a semnat marți cu FCSB:

Transferul lui Chiricheș e unul important pentru noi. Sezonul trecut a jucat în Serie A. Nu trebuie să spun eu cât de important este. Noi suntem foarte fericiţi că o să-l avem alături.

S-a antrenat cu noi. E un om foarte bun. Eu mă uit mereu în Serie A, a jucat la echipe mari din Italia, Napoli, Sassuolo.