INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  STATISTICĂ

Japonia a câștigat de fiecare dată la 0 când a marcat Honda!

Articol de - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

Conduși la pauză de către niponi, danezii nu se pot baza nici măcar pe statistică în ceea ce privește șansele de a întoarce rezultatul în această seară

Și asta pentru că, în fiecare meci în care atacantul Keisuke Honda a marcat, Japonia a câștigat! Mai mult, formația "samurailor albaștri" nu a primit niciodată gol când jucătorul lui ȚSKA Moscova și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Acesta a înscris, incluzând golul din această seară, șase goluri pentru selecționata țării sale: primul venit în mai 2009, într-o partidă în care niponii au învins cu 4-0 naționala statului Chile, iar penultimul chiar la acest turneu final, în partida Japonia - Camerun 1-0.

După primele 45 de minute ale meciului care va decide cea de-a doua calificată în optimi din grupa E, Japonia se află în avantaj, scor 2-0, în fața Danemarcei, grație reușitelor lui Honda și Endo.