INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN MUNCHEN - BAYER LEVERKUSEN 3-1

VIDEO Premieră în fotbalul mondial: Bayern Munchen a primit primul penalty prin intermediul tehnologiei video! + A fost cea mai lungă pauză între reprize a secolului

Articol de - Publicat sambata, 19 august 2017 09:50

În Bundesliga a fost nevoie de VAR, noul sistem de asistență video pentru arbitri, încă de la debutul noului sezon. Vineri seară, la 2-0 pentru Bayern, în minutul 51 al meciului cu Leverkusen, încheiat 3-1 pentru bavarezi, Aranguiz l-a tras de tricou pe Lewandowski în careu, împiedicându-l astfel să ajungă la balon.

"Centralul" Tobias Stieler n-a văzut infracțiunea, dar a fost corectat prompt din studioul plasat la Koln. Arbitrul video Jochen Drees i-a transmis în cască că a fost penalty, iar Stieler a revenit asupra deciziei și a arătat punctul cu var. Același Lewandowski a transformat impecabil, 3-0. (VIDEO)

Dar până să se ajungă aici, toată lumea a fost în pauză. Probabil cea mai lungă din istoria Bundesligii!

În finalul primei reprize s-a pornit o ploaie torențială cu tunete și fulgere, iar la pauză, arbitrii au decis să reia jocul abia când condițiile atmosferice o vor permite.

Astfel că la cele 15 minute regulamentare s-a mai adăugat un sfert de oră până la startul celei secunde.

"Intervenția arbitrului video a fost scurtă și decizia rapidă. Premieră reușită pentru VAR în Germania"
Thors­ten Kin­hö­fer, fost arbitru internațional, pentru Bild Zeitung

6 victorii
victorii consecutive la debut de sezon are Bayern. Record în Bundesliga

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring