INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Final în Premier League » Chelsea prinde cu emoții mari ultimul loc de Champions League! Manchester City, fără milă cu Everton

Chelsea, calificare cu emoții în grupele UCL. Foto: Imago +21   FOTO
Chelsea, calificare cu emoții în grupele UCL. Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 23 mai 2021 17:22 / Actualizat duminica, 23 mai 2021 20:59

Liverpool nu va lipsi din grupele Ligii Campionilor după 2-0 cu Palace. Chelsea a terminat pe 4, deși a pierdut pe terenul lui Villa (1-2), fiind ajutată de Tottenham, 4-2 la Leicester!

Rezultatele ultimei etape din Premier League:

• Arsenal - Brighton 2-0 (Pepe 49, 60)
  • Aston Villa - Chelsea 2-1 (B. Traore 43, El-Ghazi 53-pen. / Chilwell 70)
  • Fulham - Newcastle 0-2 (Willock 23, Schar 88-pen.)
  • Leeds - WBA 3-1 (Rodrigo 17, Phillips 42, Bamford 78-pen. / Robson-Kanu 90)
  • Leicester - Tottenham 2-4 (Vardy 18-pen., 51-pen. / Kane 41, K. Schmeichel 77-aug., Bale 87, 90+6)
  • Liverpool - Crystal Palace 2-0 (Mane 36, 74)
  • Manchester City - Everton 5-0 (De Bruyne 11, Gabriel Jesus 14, Foden 53, Aguero 71, 76)
  • Sheffield United - Burnley 1-0 McGoldrick 24)
  • West Ham - Southampton 3-0 (Fornals 30, 33, Rice 86)
  • Wolves - Manchester United 1-2 (Semedo 39 / Elanga 13, Mata 45+4-pen.)

• Manchester City, Manchester United, Liverpool și Chelsea s-au calificat în grupele Ligii Campionilor;
  • Leicester și West Ham vor juca în grupele Europa League;
  • Tottenham va evolua în play-off-ul Europa Conference League;
  • Fulham, WBA și Sheffield au retrogradat.

Liverpool și Chelsea merg în Liga Campionilor

Ce luptă palpitantă s-a dat în Premier pentru ultimele două locuri de Ligă! 90 de minute în care Chelsea, Liverpool și Leicester jucau un sezon întreg, contra unor adversare care au făcut totul să le încurce.

Prima a punctat Leicester, gol Vardy din penalty, cu Tottenham. "Vulpile" urcau de pe cinci pe trei, peste Liverpool, care suferea pe Anfield în fața lui Crystal Palace. La ultimul meci al managerului Roy Hodgson, londonezii au ratat prin Townsend, singur cu Alisson. Dincolo, Williams și Salah au trecut aproape de gol. Și Chelsea era ținută în șah de Aston Villa, însă în deplasare, numai că rămânea în Big Four. Până când Sadio Mané a profitat la o fază fixă și a împins mingea în plasă. Finalista Ligii era out!

Cinci minute a rezistat scenariul. Kane egala pentru Spurs, devenind "bombardierul" sezonului, și imediat Bertrand Traoré (ex-Chelsea) puncta la Birmingham, iar trupa lui Tuchel revenea pe 4 grație golaverajului!

Tottenham în Conference League

Numai jocul rezultatelor n-ajungea dacă nu se-ajuta singură după pauză. Vardy a mai transformat un 11 metri, El Ghazi l-a imitat (2-0 Villa) și drama se contura șocant. Chelsea era în corzi. A trezit-o Werner. Ba nu, întrucât reușita neamțului s-a anulat cu VAR. Ofsaid! Până la urmă a înscris Chilwell (70), însă mai avea nevoie de un gol. Gol ce vine în sprijin de la Kasper Schmeichel, autogol Leicester. 2-2, incredibil!

Rămânea o luptă în doi pentru că Mané a risipit emoțiile la Liverpool (2-0). Decisă după ce Bale a răsturnat scorul, gol validat cu VAR, deși Kane făcuse anterior henț: Tot galezul a mai înscris în prelungiri (4-2). Liverpool și Chelsea în Champions, "vulpile" și West Ham în EL, iar locul 7, de Conference, a fost acontat de Spurs în dauna lui Arsenal.

+17 FOTO

Aguero, dublă de adio

Kun Aguero, aflat la ultimul meci în Anglia pentru Manchester City, a intrat pe teren în minutul 65 al confruntării cu Everton. Argentinianul a reușit o dublă (71, 76) și speră să își respecte promisiunea făcută în urmă cu câțiva ani: să plece de la City după ce câștigă Liga Campionilor. Finala cu Chelsea va avea loc pe 29 mai, de la ora 22:00.

Aston Villa - Chelsea 2-1

• Au marcat: B. Traore 43, El-Ghazi 53-pen. / Chilwell 70
  • În minutul 60, Timo Werner a marcat pentru Chelsea, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.
  • Azpilicueta a fost eliminat în minutul 89.

Leicester - Tottenham 2-4

• Au marcat: Vardy 18-pen., 51-pen. / Kane 41, K. Schmeichel 77-aug., Bale 87, 90+6

Liverpool - Crystal Palace 2-0

• A marcat: Mane 36, 74

Adevăratul motiv al plecării lui Costel Gâlcă de la Vejle: „Din cauza asta au fost niște neînțelegeri” + Din vară, înapoi pe bancă

Mitriță nu vrea să mai stea la Al Ahli! Ce le-a cerut șefilor + probleme și pentru Reghecampf

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”