INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VILLA, ÎN FINALA LEAGUE CUP!

Citeşte cronica unui meci fantastic: Villa - Blackburn 6-4!

Articol de - Publicat joi, 21 ianuarie 2010 00:00

După un meci nebun, presărat cu răsturnări de situaţie, faze spectaculoase şi ambiţie din partea jucătorilor ambelor echipe, Aston Villa a câştigat cu un halucinant 6-4 (7-4 la general) şi s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei

La trei ani şi jumătate de la sosirea sa la Aston Villa, Martin O’Neill şi-a văzut visul cu ochii : s-a calificat alături de echipă în finala unei competiţii oficiale. Însă nu fără emoţii, chiar dacă echipa sa avea avantajului victoriei din tur, de pe Ewood Park (1-0).

Abia începuseră cei peste 40.000 de spectatori de pe Villa Park să fluture steguleţele primite pentru a crea o atmosferă de gală, când croatul Kalinic a marcat primul, după un corner la care Guzan a ieşit aiurea, iar Warnock nu a putut respinge din apropiere (10).

Peste un sfert de oră, se îngroşa gluma : acelaşi Kalinic puncta pentru Blackburn, iar fanii lui Villa rămâneau înmărmuriţi. Însă, în doar zece minute, echipa din Birmingham avea să rezolve meciul, şi implicit calificarea : mai întâi, Warnock, fost elev al lui Sam Allardyce la Blackburn, a dat semnalul revenirii lui Aston Villa (30), iar apoi Gabby Agbonlahor a fost faultat în careu de către Samba, acesta fiind şi eliminat.

Milner a marcat de la punctul cu var, iar calificarea în finală părea la doar câţiva paşi distanţă pentru băieţii lui O’Neill. După pauză, tot Aston Villa a ieşit mai decisă şi a preluat conducerea pe tabelă în minutul 53, când, după un corner executat în faţa porţii, Nzonzi şi-a introdus balonul în proprie poartă, presat de irlandezul Dunne.

Apoi, a început galopul de sănătate pentru Villa : Agbonlahor a deviat un şut expediat de Milner şi a făcut 4-2, iar Emile Heskey a marcat cel de-al şaptelea gol al serii.

Pe contraatac, Blackburn a lovit de două ori : mai întâi, Olsson a reluat spectaculos, din foarfecă, pentru 5-3 (63), iar Emerton a marcat în minutul 84, mărind suspansul din această semifinală.

În prelungiri, când oaspeţii, resemnaţi, au renunţat să mai atace, Ashley Young şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Avea să fie ultima fază a unei semifinale de poveste, de care fanii lui Aston Villa îşi vor aminti mereu cu plăcere.

Inedit

Pentru mulţi jucători prezenţi ieri pe teren în tricoul lui Villa, aceasta va fi prima ocazie de a-şi trece în palmares un titlu important . Pe această listă se înscriu internaţionalii englezi Agbonlahor, James Milner şi Ashley Young, jucători exponenţiali pentru echipa din West Midlands,  însă şi experimentatul fundaş irlandez Richard Dunne.

În lotul lui Villa, există şi câţiva fotbalişti care au câştigat Cupa Ligii Angliei, însă niciunul cu echipa lor actuală : portarul Brad Friedel a câştigat-o jucând la Blackburn, fundaşul Luke Young, cu Tottenham, Stewart Downing, cu Middlesbrough, existând şi un câştigător „obişnuit” al competiţiei : Emile Heskey, care a cucerit trofeul de patru ori, cu două echipe diferite : Leicester City (1997, 2000) şi Liverpool (2001, 2003).

Villa, obişnuită cu League Cup

Echipa de pe Villa Park este o câştigătoare obişnuită a trofeului, pe care l-a cucerit, până acum, de 5 ori, de alte două ori pierzând finala. Prima victorie a venit în chiar sezonul de debut al competiţiei (în 1961), pe când ultimul act se juca tur-retur. Atunci, Villa a învins formaţia Rotherham cu scorul de 3-2 la general, întorcând rezultatul defavorabil din tur, când a pierdut cu 2-0.

A urmat, apoi, poate cea mai dureroasă înfrângere, şi nu din pricina scorului, ci din cauza adversarului : Birmingham City, eterna rivală, o învingea pe Villa în finala din 1963. În 1977, Villa cucerea cupa după două rejucări, în faţa lui Everton, după ce în urmă cu doi ani câştigase trofeul în faţa lui Norwich City. Ultimele două succese au venit în anii ’90, în faţa lui Manchester United (3-1, în 1994) şi Leeds (3-0, în 1996).

O’Neill, duşman al schimbărilor

Antrenorul lui Villa, un adept al schimbărilor puţine şi făcute cât mai târziu, nu se dezminte : în ultimele patru meciuri (toate jocurile lui Villa din 2010) a făcut doar 5 schimbări. Singurii jucători care au intrat în teren de pe banca de rezerve au fost Sidwell şi Carew. Interesant este faptul că O’Neill nu este adept nici al rotaţiei jucătorilor, unicul  titular care nu a jucat aseară fiind Friedel (Guzan a fost folosit mereu în Cupa Ligii).

Aston  Villa – Blackburn Rovers 6-4

Stadion : Villa Park. Spectatori : 40.500

Au marcat : Warnock (30), Milner (40-pen.), Nzonzi (53-a.g.), Agbonlahor (58), Heskey (62), A. Young (90+3) / Kalinic (10, 26), Olsson (63), Emerton (64)

Villa : Guzan – Cuellar, Dunne, Collins, Warnock – Downing (86 Sidwell), Milner, Petrov, A. Young – Agbonlahor, Heskey.

Antrenor : Martin O’Neill

Rovers : Robinson – Chimbonda, Samba, Nelsen, G. Givet – Emerton, Nzonzi (61 Reid), Gamst Pedersen, Olsson – Dunn (56 McCarthy)– Kalinic (72 Di Santo)

Antrenor : Sam Allardyce