INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII ANGLIEI

Aston Villa se apropie de finala Cupei Ligii dupa 1-0 la Blackburn

Articol de - Publicat vineri, 15 ianuarie 2010 00:00

Aston Villa a învins formaţia Blackburn Rovers în turul semifinalei Cupei Ligii, şi este la un pas de finala celei de-a treia competiţii ca importanţă din Albion

Băieţii lui Martin O’Neill ştiau că nu îi aşteaptă un meci uşor, pentru că Rovers învinsese chiar liderul din Premier League, Chelsea, în sferturile de finală. Fusese un meci nebun, presărat cu momente incredibile : răsturnări de scor,  egalarea lui Paulo Ferreira la 3 din minutul 120+2 sau penalty-ul ratat de Michael Ballack.

Meciul, programat iniţial să se desfăşoare în urmă cu mai bine de o săptămână, fusese amânat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

Deşi jucătorii din Birmingham nu mai evoluaseră într-un meci oficial de pe 2 ianuarie, când tot Blackburn Rovers fusese adversara lui Villa (scor final 3-1, meci din Cupa Angliei), aceştia au forţat încă de la început.

Ocazia lui David Dunn din primele minute ale întâlnirii nu i-a speriat pe oaspeţi. Agbonlahor şi Heskey au avut ocazia de a deschide scorul, însă cei doi internaţionali englezi nu au reuşit să îl învingă pe Paul Robinson. A făcut-o, însă, un alt obişnuit al naţionalei Angliei : James Milner.

Mijlocaşul, readus în centrul liniei mediene după venirea lui Stewart Downing, a scăpat pe contraatac alături de fostul jucător al lui Boro, care i-a returnat balonul în şapte metri, de unde Milner nu a ratat.

Până la finalul reprizei, Blackburn a încercat să se apropie de poarta yankeului Guzan, însă în zadar. La cealaltă poartă, Villa a cerut de două ori penalty : mai întâi, la o cădere a lui Agbonlahor, sancţionată de Mark Clattenburg doar printr-un cartonaş galben acordat pentru simulare, iar apoi la henţul lui Chimbonda, la care arbitrul din Consett a văzut invers.

După pauză, tot Aston Villa a intrat mai decisă : Heskey a irosit două mari ocazii de 2-0. Ratările puteau fi răzbunate de croatul Nikola Kalinic, cel care a fost aproape să îi facă fericiţi pe cei în jur de 18.000 de fani ai gazdelor. Din păcate pentru el, a luat la ţintă bara porţii lui Guzan de două ori în doar câteva minute.

S-a terminat până la urmă 0-1, iar în returul de pe Villa Park se va da bătălia finală pentru ultimul act.

Cîştigătoare în trecut

Ambele echipe şi-au adjudecat trofeul în trecut. Deşi Aston Villa are cele mai multe victorii în finală (5), fiind şi prima câştigătoare a Cupei (în 1961),  Blackburn Rovers a câştigat mai recent în ultimul act, în 2002, învingându-i pe londonezii de la Tottenham. A fost însă şi singura dată când au câştigat competiţia. În 1963, când încă finala se juca încă în sistem tur-retur, Aston Villa a pierdut în faţa marii rivale Birmingham City. Apoi, în 1977, împotriva lui Everton, a rejucat ultimul act de 2 ori, învingând abia în al treilea meci cu 3-2. Ultima ediţie a competiţiei a fost câştigată de Manchester United, iar cele mai multe trofee le-a cucerit Liverpool (7).

Supravieţuitorul

David Dunn este singurul câştigător din 2002 care încă mai evoluează la Blackburn Rovers. Totuşi, „optarul” formaţiei de pe Ewood Park nu a stat la această echipă de atunci şi până acum, el jucând, din 2003 şi până în 2007, la Birmingham City. Dunn a fost integralist în finala împotriva lui Tottenham, iar ieri a fost aproape să marcheze în startul partidei. Totuşi, în disputa dintre cele două echipe prezente în semifinală mai regăsim un fotbalist care a câştigat Cupa Ligii în 2002 cu Blackburn : Brad Friedel, americanul de 38 de ani fiind aseară rezerva conaţionalului său Brad Guzan.

Blackburn Rovers – Aston Villa 0-1

Stadion : Ewood Park. Spectatori : 18.500

A marcat : Milner (23)

Blackburn: Robinson – Jacobsen (46 Olsson), Samba, Nelsen, Chimbonda – Salgado (71 Reid), Emerton, Nzonzi, Gamst Pedersen (75 B. McCarthy), Dunn – Kalinic. Antrenor : Sam Allardyce

Aston Villa: Guzan – Cuellar, Collins, Dunne, Warnock – Downing, Milner, Petrov, A. Young – Heskey (71 Sidwell), Agbonlahor. Antrenor : Martin O’Neill

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga