FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCSB

S-a ars pâinea prăjită? Luis Phelipe l-a disperat pe Gigi Becali și a fost scos la pauza meciului cu Universitatea Craiova

Atacantul Luis Phelipe (22 de ani) a fost înlocuit la pauza meciului CSU Craiova -  FCSB, la scorul de 1-0 pentru bucureșteni. foto: Raed Krishan
Atacantul Luis Phelipe (22 de ani) a fost înlocuit la pauza meciului CSU Craiova - FCSB, la scorul de 1-0 pentru bucureșteni. foto: Raed Krishan

Articol de , - Publicat duminica, 28 ianuarie 2024 21:44 / Actualizat duminica, 28 ianuarie 2024 21:56

Atacantul Luis Phelipe (22 de ani) a fost înlocuit la pauza meciului CSU Craiova -  FCSB, la scorul de 1-0 pentru bucureșteni.

După victoria celor de la FCSB, 4-0 cu UTA, fotbalistul transferat recent de bucureșteni a fost lăudat de patronul Gigi Becali. La nici o săptămână, se pare că brazilianul a ieșit din grațiile finanțatorului.

Fotbalistul a fost înlocuit de Octavian Popescu la pauză, după o primă repriză în care a pierdut multe mingi care au trecut pe la el și a ratat o ocazie imensă. Din poziție ideală, brazilianul a dat cu stângul în dreptul după ce a intrat în careu, făcându-se de râs.

VIDEO. Gigi Becali, în urmă cu 5 zile: „Uitați-vă cum pasează Phelipe, parcă întinde untul pe pâinea prăjită"

În urmă cu 5 zile, la 24 de ore de la victoria, 4-0, cu UTA, Gigi Becali îl elogia pe brazilianul adus de la Poli Iași.

Phelipe știe fotbal. Doar împingea mingea cu vârful. Uitați să vedeți cum pasează, cum dă el cu untul. Dă ca și cum dai untul când e moale, cu cuțitul pe pâine. El întinde unt pe pâinea prăjită.

Uitați cum dă pasă, doar o împinge cu vârful. Aici se vede... Pe el, Coman și Băluță nu are cine să-i schimbe”, a declarat Gigi Becali.

Gigi Becali: „Nu le vine să creadă ce face Luis Phelipe la antrenamente”

„Luis Phelipe are 22 de ani, Alhassan are 23. Fundașul dreapta (n.r. - Nana Antwi) are 22. Acum să nu credem că vor fi jucători de 30 de milioane, dar de 7-8-10 pot fi, că sunt tineri. Așa-mi spun ăștia de la antrenamente.

Toți îl considerau mingicar pe Luis Phelipe, dar acum îl văd toți la antrenamente și nu le vine să creadă ce face cu mingea. Acum stați să-l văd la meci și imediat vă zic ce cred.

Eu spun că Luis Phelipe e mult mai bun decât Tavi. Acum (n.r. - cu UTA, la următorul meci) va juca el în dreapta, Tavi în stânga și Băluță atacant. Mai jos, Baba, Șut și Olaru. Ngezana cu Dawa, Radunovic și cu Crețu. Gata, am spus echipa”, a încheiat latifundiarul.

În prima parte a sezonului, la Poli Iași, Luis Phelipe a înscris 3 goluri în 20 de apariții. El se laudă și cu 3 pase decisive.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului