FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

CORESPONDENȚĂ DIN ANTALYA Alhassan - activ, Luis Phelipe - decisiv » Cum s-au mișcat noile transferuri de la FCSB la primul meci pentru roș-albaștri

Luis Phelipe și Baba Alhassan

Articol de , - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 12:59 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 18:09

FCSB s-a impus în singurul amical al iernii în fața celor de la LASK Linz, cu scorul de 3-1. În partida disputată în Antalya, pentru roș-albaștri au debutat Baba Alhassan și Luis Phelipe, două dintre cele trei transferuri realizate în această iarnă de liderul la zi din Superligă.

Cei doi jucători au intrat încă din primul minut al partidei cu LASK Linz, iar ambii au avut prestații reușite la debutul pentru roș-albaștri.

Noile transferuri de la FCSB l-au impresionat pe Florinel Coman » Concluziile după amicalul cu LASK Linz
FCSB

În primele zece minute, Alhassan, mai activ decât Luis Phelipe, a fost foarte combativ. Și-a luat în serios rolul omului care poartă banderola. Dă și indicații pe teren. Comunică mult cu colegii. Alhassan a bifat doar prima repriză, dar a fost mai mult decât plăcut ochiului. S-a completat bine cu Șut, a inițiat și acțiuni ofensive.

Un detaliu sesizabil: și Baba, și Luis Phelipe sunt cu temele la zi. Arată bine pregătiți și pot fi titulari din prima etapă a lui 2024. Cum a luat banderola, cu ocazia „botezului” din teren al noilor sosiți, Luis Phelipe a marcat. Impact pozitiv instant! Cu ajutor mare din partea adversarilor.

Mai întâi, un apărător a scăpat mingea, apoi portarul a luat gol pe colțul scurt. Dar și execuția brazilianului a fost precisă. Phelipe a mai rezistat și un sfert de oră din repriza secundă, dar nu a mai avut același tempo ca în prima parte.

Alhassan și Phelipe l-au impresionat pe Florinel Coman

La finalul partidei, Florinel Coman i-a lăudat pe cei doi noi colegi ai săi pentru prestațiile avute: „Ne bucurăm pentru colegii noi. Ne bucurăm că Phelipe a marcat, iar Baba a jucat foarte bine. Sunt două transferuri reușite și vor aduce plusul de care avem nevoie pentru a câștiga acest campionat.

Eram o superechipă și înainte. Acum, sper că vom avea un plus cu acești doi jucători. Îl așteptăm și pe Nana Antwi și sperăm să se integreze foarte repede”.

VIDEO Florinel Coman, după FCSB - LASK Linz 3-1: "Phelipe a marcat, Baba a jucat foarte bine. Am făcut două transferuri foarte bune"

Decizie neașteptată » Cine a fost primul căpitan la FCSB în 2024 + Banderola s-a plimbat de trei ori în prima repriză