SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2018

ROLAND GARROS // Favoritul 2 e OUT de la Roland Garros » Primul jucător ajuns în semifinale

Articol de GSP - Publicat marti, 05 iunie 2018 16:48

Austriacul Dominic Thiem, locul 8 ATP, este primul semifinalist la Roland Garros. Va juca în penultimul act cu învingătorul meciului Novak Djokovic - Marco Cecchinato, care se joacă acum.

Dominic Thiem l-a învins categoric pe Alexander Zverev, locul 3 și favoritul doi al turneului de la Paris, scor 6-4, 6-2, 6-1, după un meci care a durat două ore.

Thiem a fost mai proaspăt și a jucat mai bine ca rivalul său, dominând categoric jocul. În primul set, austriacul a reușit un singur break, la 4-3, decisiv pentru câștigarea setului. Thiem a dominat mai autoritar setul doi, conducând cu 5-1. Zverev a mai recuperat un game, dar austriacul a închis setul doi.

Înainte de setul trei, Zverev a făcut o pauză de vestiar, dar tot Thiem a fost dominat categoric. Neamțul a avut probleme fizice tot mai mari, iar Thiem a cedat un singur game în setul trei.

Joi se va decide a doua semifinală, după sferturile Rafael Nadal - Digo Schwartzman și Marin Cilic - Juan Martin Del Potro.

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring