SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO

Skjern - Dinamo 34-38 » Ce performanță! Campioana României e în Final Four-ul European League după o seară de vis

Dinamo a învins-o pe Skjern și la retur +9   FOTO
Dinamo a învins-o pe Skjern și la retur

Articol de - Publicat marti, 30 aprilie 2024 21:14 / Actualizat miercuri, 01 mai 2024 00:34

Dinamo a câștigat la Skjern, scor 38-34, și s-a calificat în Final Four-ul European League, după ce câștigase și manșa tur, 28-27. Prima repriză senzațională a „dulăilor” a făcut diferența în această seară.

Dinamo a mers cu un avantaj fragil în Danemarca, un singur gol în față după meciul tur, dar a pornit cu statutul de favorită.

Primele 30 de minute reușite de elevii lui Xavi Pascual au fost de pus în ramă. Cu Ante Kuduz și Luka Cindric în zi de gol, iar Vladimir Cupara imperial între buturi, dinamoviștii au încheiat prima parte la 8 goluri în față, 20-12.

Dinamo s-a calificat în Final Four-ul European League

La adăpostul avantajului consistent, 8 goluri pe tabelă, 9 la general, „dulăii” și-au permis să ridice puțin piciorul de pe accelerație. Gazdele au recurs la câteva reglaje tactice, au echilibrat jocul, au taxat-o pe Dinamo de mai multe ori pe contraatac, înainte ca portarul să schimbe jucătorul suplimentar pe faza de atac, însă nu a fost suficient pentru a „topi” avantajul înregistrat la pauză.

Au rămas 4 goluri diferență la final, 34-38, iar Dinamo a obținut o calificare uriașă în Final Four-ul competiției, programat pe 25 și 26 mai în Hamburg, Germania. Elevii lui Xavi Pascual au început sărbătoarea de îndată, cu o horă pe parchet.

8 goluria înscris Ante Kuduz, cel mai bun marcator al lui Dinamo astăzi. Lazar Kukic și Luka Cindric au înscris câte 7 goluri

În Final Four s-au mai calificat nemții de la Flensburg-Handewitt, 69-59 la general cu Savehof, Fuchse Berlin, 70-63 cu Nantes, și Rhein Neckar, 60-58 cu Sporting.

FINAL » Skjern- Dinamo 34-38

• min. 60: FINAL DE MECI, dinamoviștii au declanșat hora bucuriei!
  • min. 58: gol cu poarta goală înscris de gazde, 33-36, cu două minute rămase de jucat.
  • min. 50: atacul lui Dinamo funcționează la parametri normali, dar gazdele rămân aproape. În continuare, 4 goluri între cele două echipe, 29-33.
  • min. 44: doar 4 goluri rămase între cele două echipe, iar Xavi Pascual solicită un time-out tehnic.
  • min. 41: Călin Dedu pivotează și înscrie, o gură de oxigen pentru Dinamo, 27-21.
  • min. 40: minute bune pentru gazde, care s-au apropiat la doar 5 goluri, 20-25.
  • min. 34: Ante Kuduz înscrie primul gol pentru Dinamo în această parte, după două reușite la care dinamoviștii nu găsiseră replică.
  • Ora 20:36 - Start în repriza secundă.
  • Pauză la Skjern, repriză de vis pentru Dinamo, care conduce cu 20-12. Din păcate pentru „dulăi”, prima parte s-a încheiat cu gol al gazdelor, semnat de Anthony Gaudin.
  • min. 27: parade peste parade pentru Vladimir Cupara, autorul unei prestații de excepție în această seară. Dinamo are 7 goluri în față, 17-10.
  • min. 21: „dulăii” punctează și în inferioritate numerică prin Luka Cindric, 14-8!
  • min. 20: încă o eliminare la Dinamo, iese Lazar Kukic, iar elevii lui Xavi Pascual joacă cu 2 oameni în minus pentru 75 de secunde!
  • min. 19: minute bune pentru Dinamo, care are 5 goluri avans, 13-8. Călin Dedu a înscris, dar la următoarea fază „dulăii” au rămas cu om în minus, Robert Mihai Militaru fiind eliminat după ce i-a pus mâna pe față unui adversar!
  • min. 13: pentru prima dată în acest meci, Dinamo s-a distanțat la 3 goluri, 10-7, profitând de superioritatea numerică. Ante Kuduz a punctat pentru a patra oară în această seară.
  • min. 5: 3-3 după 5 minute de joc, danezii egalează prin Mikkelsen.
  • Ora 19:45 - A început meciul.