SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SPANIA

FOTO România, victorie de moral în cel de-al doilea amical cu Spania » „Tricolorele” au impresionat în testul jucat la Mioveni: concluziile reporterului GSP care a asistat la meci

Articol de - Publicat sambata, 29 iulie 2023 12:55 / Actualizat sambata, 29 iulie 2023 19:24

Naționala de handbal feminin a României a învins categoric Spania, scor 30-25, în cel de-al doilea meci amical disputat săptămâna aceasta contra ibericelor. După 30-30 la Pitești, „tricolorele” s-au impus în testul de verificare jucat sâmbătă, în sala din Mioveni.

Pentru selecționerul Florentin Pera, drumul către Mondiale a început deja. Iar „tricolorele” au bifat o prima oprire în județul Argeș, acolo unde au avut programate două teste cu reprezentativa similară a Spaniei, un conglomerat apropiat valoric de Cristina Neagu&co.

După remiza înregistrată pe 27 iulie, senzațiile au fost mult mai pozitive în cel de-al doilea meci, în care România a dictat aproape în permanență ostilitățile.

România, victorie de moral în cel de-al doilea amical cu Spania

România a avut-o la dispoziție și pe Cristina Neagu, absentă din cauza unor dureri la umăr în primul meci, iar prezența ei s-a simțit cu vârf și îndesat în timpul pe care starul lui CSM București l-a petrecut în teren. Însă nu doar Neagu a impresionat sâmbătă, ci și alte nume din selecționata lui Pera. Crina Pintea a fost la înălțime de fiecare dată când a fost trimisă pe parchet, fiind cea mai bună marcatoare a României

Lorena Ostase, Buceschi sau Bazaliu au convins și ele, în timp ce Daciana Hosu a dat siguranță în poartă.

Dincolo de „șahul” din primele minute, România s-a aflat constant la conducerea partidei. „Tricolorele” lui Pera au condus la un moment dat cu șase goluri diferență, deși la cabine s-a intrat cu un avantaj ceva mai fragil 13-12.

Emoții au existat doar la jumătatea reprizei secunde, când Spania a venit tare din urmă și chiar a egalat la 18, într-o perioadă de joc în care româncele parcă au fost „hipnotizate” de accidentarea urâtă suferită de Iulia Dumanska

Însă turațiile au fost din nou la maximum pe final de meci, prilej pentru un nou „upgrade” în dreptul scorului de pe tabelă. România a controlat autoritar ultimele partide și s-a impus cu un mulțumitor 30-25. Semne bune anul are.

Lorena Osrtase, concluzii după România - Spania: „Rămânem cu o impresie bună”

FINAL » România – Spania 30-25

• ⇒ Final de meci la Mioveni! România câștigă autoritar cel de-al doilea meci amical cu Spania, scor 30-25.
  • min.59: Finalul de meci ne aparține. Pe lista marcatoarelor apar și Diana Lixăndroiu și Lupei, iar România e din ce în ce mai aproape de o victorie convingătoare. 30-25.
  • min.55: Crina Pintea marchează fără emoții dintr-o poziție de unu la unu. E al nouălea său gol din acest meci. „Tricolorele” se îndreaptă spre victorie. 28-23.
  • min.46: GOOL România! Sofia Seraficeanu marchează superb, de pe extremă, iar „tricolorele” conduc din nou pe tabelă. 21-19. E momentul în care selecționerul Spaniei solicită un time-out.
Momente dramatice în amicalul România - Spania » În lacrimi, jucătoarea a fost scoasă pe brațe de medici
ROMÂNIA - SPANIA
  • Cristina Neagu evoluează cu ceea ce pare a fi un bandaj aplicat pe umărul drept. În primul meci, Neagu nu a evoluat, acuzând o durere la umăr.
  • min.43: Jocul României nu mai funcționează la fel de eficient. Spania vine tare din spate și izbutește să egaleze. 18-18.
  • min.35: Iulia Dumanska se resimte după o ciocnire violentă cu una dintre adversare. Portărița celor de la Gloria Bistrița primește îngrijiri din partea staff-ului medical și părăsește parchetul cărată pe brațe.
  • Dumanska e înlocuită cu Daciana Hosu și, cel mai probabil, nu va mai juca deloc până la finalul partidei. Fanii o aplaudă pe Iulia la scenă deschisă.
România - Spania / Sursă foto: Andrei Petrescu (Gazeta Sporturilor)
Spectatori de lux la amicalul România - Spania / Sursă foto: Andrei Petrescu (Gazeta Sporturilor)
+5 FOTO
  • min.33: Elevele lui Florentin Pera rămân la cârma partidei și în repriza secundă. Eliza Buceschi pătrunde vijelios prin apărarea Spaniei și marchează al doilea său gol. 17-13.
  • min.31: A început repriza secundă!
  • Se simte atmosfera de amical, lumea stă pe telefoane, majoritatea fanilor au ieșit să fumeze în pauză. În boxe se aude melodia „Drop that low” de la Tujamo.
  • Observatorii partidei resimt și ei atsmosfera de meci fără miză, fiind chiar puși pe glume. Lovit ușor de o minge, unul dintre ei s-a prefăcut că se întinde pe jos.
  • În ciuda avantajului de pe tabelă, selecționerul Florentin Pera a părut nemulțumit în multe situații de modul în care jucătoarele României au tratat unele faze.
  • min.30: Pauză la Mioveni. Finalul de repriză i-a aparținut Spaniei, care a punctat de două ori, inclusiv la ultima fază, și a redus din diferență. Intrăm la cabine cu un avantaj de trei goluri, 15-12.
  • min.27: Bazaliu marchează de la distanță și reface avantajul de cinci goluri. În prealabil, Florentin Pera solicitase un time-out. 15-10.
  • min.24: Cristina Neagu marchează de la șapte metri, apoi cere schimbare. Selecționata lui Florentin Pera defilează, conduce cu 13-7, cu șase minute înainte de pauză.
  • min.19: România domină autoritar întâlnirea amicală de la Mioveni. Irezistibilă, Crina Pintea marchează din nou și adâncește „seceta” Spaniei. 10-5.
  • min.15: GOOOL! Punctează și Crina Pintea, abia trimisă în teren de selecționerul Florentin Pera. 8-5.
  • min.13: Daciana Hosu parează o lovitură de la șapte metri, „tricolorele” își păstrează avantajul de două goluri. 6-4. Ibericele evoluează în inferioritate în aceste momente.
+5 FOTO
  • min.10: Ce gol frumos izbutește Alexandra Badea! Acesta marchează frumos, din lateral, păcălind-o pe portărița Spaniei. 5-3
  • min.5: Lorena Ostase se descotorosește de apărarea adversă și marchează. 3-1
  • Publicul este extrem de tăcut la acest meci. Fanii asistă ca la teatru, iar din tribune se aud perfect conversațiile dintre jucătorare, precum și indicațiile date de antrenori. Naționala nu e încurajată de o galerie organizată.
  • min. 2: Cristina Neagu marchează primul gol al partidei, o aruncare în forță, fără șanse pentru portărița ibericelor. 1-0
  • min.1: Start de meci la Mioveni. „Tricolorele” beneficiază de primul atac.
  • Aproximativ 400 de spectatori sunt prezenți în acest moment la amicalul de la Mioveni, transmite Andrei Petrescu, reporterul GSP prezent la meci.
  • Adrian Vasile, antrenorul lui CSM București, și Kim Rasmussen, omologul său de la Rapid, sunt prezenți la partida la care asistă și Gicu Grozav, soțul Sorinei Târcă.

⇒ Din lotul României, fac parte jucătoare cu experiență, precum Cristina Neagu, Crina Pintea, Sorina Grozav, Eliza Buceschi, Cristina Laslo, Bianca Bazaliu, Yulyia Dumanska, Daciana Hosu, Nicoleta Dincă, Lorena Ostase, Ana Maria Tănasie și jucătoare de perspectivă, precum Nicoleta Balog, Angela Pușcaș, Alexandra Badea, Sonia Seraficeanu, Elena Șerban, Daria Bucur, Andreea Popa, Corina Lupei, Oana Borș, Diana Lixăndroiu și Alisia Boiciuc.

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring