SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Rapid are de plătit o avere către Lacrabere și Rasmussen! Lovitura dată de Comisia de Disciplină a FRH

Rasmussen, pe banca Rapidului / FOTO: Imago

Articol de - Publicat vineri, 10 mai 2024 14:05 / Actualizat vineri, 10 mai 2024 14:05

Rapid București are datorii de aproximativ 210.000 euro la o fostă jucătoare și la doi antrenori care au fost dați afară în timpul contractului.

Comisia de disciplină a FRH a validat hotărârile Comisiei de Memorii și Litigii, iar vicecampioana Rapid este datoare cu peste 210.000 de euro.

Surpriză uriașă în preliminariile CM de handbal masculin » Au câștigat clar turul cu Muntenegru și se pot califica pentru a doua oară în istorie
Preliminarii CM

Adusă cu surle și trâmbițe în Giulești în primăvara lui 2022, campioana olimpică, mondială și europeană, Alexandra Lacrabere nu s-a acomodat cu stilul antrenorului spaniol Carlos Viver și a intrat în conflict cu conducerea.

Are toate medaliile în palmares

Lacrabere a jucat 16 ani în naționala Franței și, cu Olivier Krumboltz selecționer, a câștigat toate titlurile majore. Campioană olimpică, mondială și europeană, interul dreapta francez are un trofeu favorit, dar și o dezamăgire.

„Cel mai important trofeu pentru mine este cel câștigat la Paris, la Campionatul European din 2018. Am și un regret, când am pierdut cu Muntenegru la Jocurile Olimpice de la Londra 2012. În rest a fost bine, sunt mulțumită de cariera mea la națională", a spus ea într-un interviu pentru GSP.RO.

Întoamna anului 2022, conducătorii Rapidului spuneau că s-au înțeles cu franțuzoaica pentru o despărțirea de comun acord, dar jucătoarea nefiind plătită conform contractului, a depus memoriu la FRH. Handbalista a avut câștig de cauză și are de primit 115.000 de euro din partea Rapidului!

96.000 euro merg în Danemarca!

În septembrie 2023, Rapid anunța despărțirea tot de comun acord, de antrenorul principal Kim Rasmussen, dar și de secundul Bo Rudgaard. Abia începuse sezonul, dar Rapid fusese învinsă de două ori de CSM București, în Supercupă și în campionat, dar și de Esbjerg în Liga Campionilor.

Deoarece Rapid nu și-a achitat înțelegerile financiare față de cei doi, FRH a stabilit că Rasmussen are de primit aproximativ 58.000 euro, iar secundul său, 38.000 de euro.

Rapid București are un buget de aproximativ 2,5 milioane de euro și cu trei etape înaintea finalului de campionat este pe locul secund în Liga Națională.

Dacă va termina pe poziția a doua, va juca din nou în Liga Campionilor, unde anul acesta a terminat pe locul 7 în grupă, ratând accederea în play off-ul pentru sferturile de finală.