SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Minaur Baia Mare a pierdut finala mică din EHF European League la 7 metri

Minaur a pierdut ambele meciuri din final four-ul EHF European League, cu Viborg, respectiv Herning-Ikast // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 mai 2022 19:10 / Actualizat duminica, 15 mai 2022 19:26

Minaur Baia Mare a pierdut finala mică din EHF European League, a doua competiție intercluburi ca valoare în handbalul feminin, după Champions League. A fost 24-24 în timpul regulamentar cu Herning-Ikast, apoi s-a trecut la loviturile de departajare, unde danezele au avut nervii mai tari și s-au impus cu 5-4.

Învinsă sâmbătă în semifinalele EHF European League, 24-28 cu Viborg, Minaur Baia Mare a jucat astăzi finala mică a competiției, cu echipa daneză Herning-Ikast.

Un început excelent al băimărencelor, care au avut 3 goluri în față, 4-1, a fost urmat de o serie excelentă a danezelor, care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 14-12.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, cu niciuna dintre formații în avantaj mai mare de două goluri. Minaur a recuperat handicapul de două goluri și a încheiat cele 60 de minute de joc la egalitate, 24-24.

FRF, anunț OFICIAL despre dreptul de promovare al Stelei! Cine merge la baraj și când are loc tragerea la sorți
HERMANNSTADT - STEAUA

Minaur Baia Mare, învinsă de Herning-Ikast în finala mică din EHF European League

S-a trecut la loviturile de departajare, unde danezele au fost mai inspirate.

De la 7 metri au înscris Popa, Laslo, Fujita și Lavko pentru Minaur, iar Frey, Friis, Axner, Bakkerud și Hougaard pentru Herning-Ikast. Singura jucătoare care a ratat a fost Burlachenko.

1.688 de persoaneau asistat la meci. Arena Vibocold din Viborg, care a găzduit partida, are o capacitate de 2.863 de locuri

Mai multe știri din handbal:

Dinamo - Steaua, finala Cupei României la handbal masculin

Dinamo se pregătește de Liga Campionilor! » „Dulăii” bifează alte 3 achiziții de clasă pentru un loc între primele 12 din Europa

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”
Nationala
Adrian Mititelu acuză o conspirație la retrogradare: „Au vrut să pună mâna pe jucători la preț de «dumping»”
Șoc la CFR Cluj! Ardelenii au primit interdicție la transferuri

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”