SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / HCM CONSTANŢA-VALLADOLID 28-35

HCM Constanţa a părăsit Europa

Articol de - Publicat luni, 06 aprilie 2009 00:00

HCM Constanţa a părăsit Europa după două înfrîngeri în "sferturile" Cupei Cupelor

Ca şi eliminaţi după eşecul drastic din tur, 23-38, constănţenii au visat la o revanşă în faţa propriilor suporteri în manşa retur cu Pevafersa Valladolid din "sferturile" Cupei Cupelor, dar le-a fost imposibil.

Intimidaţi de valoarea adversarilor, elevii lui Zoran Kurtes au făcut greşeală după greşeală în debutul meciului şi spaniolii s-au distanţat rapid, conducînd cu 9-3 după primul sfert de oră. Chiar dacă gazdele au părut să-şi mai revină, ibericii au continuat să domine cu autoritate, astfel că la pauză au avut un avantaj confortabil, 19-10. La reluare, oaspeţii au aruncat în luptă rezervele, dar chiar şi aşa au făcut spectacol, mărind ecartul la 13 goluri, 25-12, în minutul 40.

Din acest moment, constănţenii au început să profite de faptul că elevii lui Juan Carlos Pastor au oprit motoarele şi au început să repete scheme ca la antrenament. În aceste condiţii, diferenţa a scăzut treptat, ultimul fluier consemnînd un eşec normal pentru HCM Constanţa, 28-35. Valladolid a stopat parcursul echipelor româneşti în Cupa Cupelor, după ce în "optimi" eliminase pe Steaua Bucureşti, tot după două victorii clare, 33-27 şi 41-24.

HCM CONSTANŢA    28 (10)
Fl. Nicolae 5, Sabou 4,  Popovici 4, Hejtmanek 4, Băiceanu 3, Buricea 3, Sadoveac 2, Schuch 2, Toma 1
VALLADOLID    35 (19)
Bilbija 7, Martinez 6, Fernandez 4, Prieto 4, Rentero 4, Perales 3, Entrerrios 3, Tvedten 2, Milosavjevici 1, Lopez 1

"Am intrat temători pe teren, apoi le-am dat posibilitatea să se distanţeze decisiv. Pînă la urmă însă, un sfert de finală e o performanţă bună. Acum nu se poate mai mult"
Florin Nicolae

"Am întîlnit cea mai puternică echipă rămasă în Cupa Cupelor. Returul a fost şi un meci de pregătire pentru derbyul cu Dinamo. Dacă învingem, sîntem campioni"
Petr Hejtmanek

CHALLENGE CUP

Reşiţa, fără probleme
Deţinătoarea trofeului Challenge, UCM Reşiţa, a învins ieri şi în returul sferturilor de finală, în deplasare, în faţa sîrbilor de la RK Proleter Naftagas, 30-22. Echipa antrenată de selecţionerul Aihan Omer se impusese în manşa tur, de la Reşiţa, din urmă cu o săptămînă, la 12 goluri, 37-25. Cu scorul total de 67-47, UCM merge în semifinale, unde mai este calificată o altă formaţie românească, Bucovina Suceava, debutantă în cupele europene. Ştiinţa Bacău a ratat prezenţa între primele patru la un singur gol.

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!