SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

CSM București, ultima confruntare înainte de meciurile decisive din Liga Campionilor

CSM București - Team Esbjerg (foto: Raed Krishan)

Articol de - Publicat sambata, 19 februarie 2022 10:24 / Actualizat sambata, 19 februarie 2022 12:36

CSM București joacă duminică cel din urmă meci din grupa A, pe teren propriu, contra danezelor de la Esbjerg, o confruntare care nu poate influența ierarhia finală.

• Meciul CSM București - Team Esbjerg va fi duminică, de la ora 15:00, livescore pe GSP.ro și transmis la TV pe Digi Sport, Look Sport și Telekom

Campioana României încheie mâine, în Sala Polivalentă, un parcurs început în luna septembrie a anului trecut. De atunci și până acum au fost treisprezece meciuri, fiecare cu istoria sa. CSM București a înregistrat șapte victorii și șase înfrângeri, fiind pe poziția a cincea înaintea ultimului meci din grupa A pe care-l dispută mâine cu Team Esbjerg, formația care e pe prima poziție, pe care nu o mai poate pierde, fiind deja calificată în sferturi de finală.

CSM București, aproape de o rușine în Liga Națională » Rapid poate profita de pasul greșit făcut de „tigroaice”
CSM BUCUREȘTI

CSM București - Team Esbjerg, ultima reprezentație din grupe

Nici CSM nu mai poate urca sau coborî în clasament, urmând să joace într-un play-off pentru prezența între primele opt cu Odense sau ȚSKA Moscova.

Campioana României nu are tocmai o perioadă fastă, în campionat făcând egal săptămâna aceasta cu CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. După întâlnirea cu danezele, pentru echipa din Capitală urmează derby-ul cu CS Rapid, pe 26 februarie, echipă care are patru puncte peste CSM și un meci mai puțin în ierarhia națională.

EHF EUROPEAN LEAGUE » Concluzii în colțuri diferite

Cele trei formații implicate în faza grupelor în EHF European League, a doua competiție europeană intercluburi, joacă în acest weekend ultimele partide din această fază.

CS Minaur Baia Mare se duelează azi, de la ora 17:00, pe teren propriu, cu BBM Bietigheim și are nevoie o victorie pentru a se califica mai departe.

Măgura Cisnădie evoluează tot acasă, azi, de la 19:00, contra celor de la Ikast și are nevoie neapărat de o victorie pentru a mai spera la accederea în faza următoare.

SCM Râmnicu Vâlcea o întâlnește mâine pe Vaci NKSE, dar e o partidă fără miză, oltencele având deja calificarea în sferturi de finală în buzunar.

Citește mai multe știri din handbal:

Dinamo dă lovitura! Noul manager e un jucător care a scris istorie la Barcelona
DINAMO
Schimbare de antrenor în Liga Florilor: „Pierduse vestiarul, nu mai era fericit...”
ANTRENOR

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring