SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI 2007

Vinokourov rămîne fără etapele din Turul Franţei

Articol de - Publicat miercuri, 30 aprilie 2008 00:00

Ciclistul kazah, Alexandre Vinokourov, retras din activitate în decembrie 2007, nu mai este cîştigătorul etapelor 13 şi 15 din ediţia 2007 a Marii Bucle

În locul său au fost numiţi Kim Kirchen (High Road, fostă T Mobile) şi Cadel Evans (Silence-Lotto, fostă Predictor-Lotto). "Kim Kirchen şi Cadel Evans au fost informaţi prin două scrisori oficiale că, în urma descalificării lui Vinokourov, au fost desemnaţi cîştigători în etapele 15 şi 13 din Turul Franţei 2007", a spus purtătorul de cuvînt al UCI, Enrico Carpani.

În etapa a 15-a din Turul Franţei, disputată între Foix - Loudenvielle - Le Louron, Kirchen a terminat pe locul secund, la 51 secunde de Vinokourov. Etapa a 13-a a fost un contratimp individual de 54 de kilometri disputat la Albi, în care rutierul de la Astana a obţinut un avans uluitor, de 1'14" faţă de rutierul clasat pe a doua poziţie, australianul de la Predictor-Lotto.

Vinokourov a picat testele de sînge ce au urmat etapei de contracronometru şi a forţat Astana să părăsească Turul Franţei. Ulterior, kazahul a fost suspendat pentru un an, însă a refuzat să continue şi s-a retras pe 6 decembrie.

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring