SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

U-BT a înregistrat a patra înfrângere a sezonului în Eurocup » „Am jucat prost în primul sfert, ne-a afectat”

Jarrell Eddie în acțiune Foto Imago

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2023 18:40 / Actualizat miercuri, 20 decembrie 2023 19:07

U-BT Cluj-Napoca a cedat acasă, 89-98, în penultimul meci disputat în 2023 în Eurocup, fiind învinsă de Mincidelice JL Bourg en Bresse. Cele două echipe sunt vecine în clasamentul grupei B, francezii pe 2, ardelenii pe 3

Campioana României s-a înclinat din nou în fața celor de la Bourg en Bresse, de data aceasta în BT Arena din Cluj-Napoca, marți seară, după ce era învinsă pe 17 octombrie, 92-88, în deplasarea din Franța.

Oaspeții au izbutit să rotunjească un record al clubului în primul sfert, atunci când au înscris 37 de puncte. Acolo s-a produs ruptura care nu a mai putut fi cusută până la final, deși U-BT a avut o tresărire la revenirea pe parchet de la vestiare, la jumătatea meciului.

Au fost conduși cu 27 de puncte

„Am jucat prost în primul sfert și acest lucru ne-a afectat. Am încercat să revenim, dar nu a fost suficient. Nu ne-am ajustat jocul așa cum trebuia la început, doar mai târziu”, a declarat la final D.J. Seeley, unul dintre jucătorii remarcați ai echipei ardelene.

Înainte, JL Bourg ajunsese și la 27 de puncte avans, 67-40, dar gazdele au strâns rândurile și, grație evoluției eficiente a lui Seeley, Bryce Jones și Patrick Richard, s-a apropiat până la 78-83.

Finalul a aparținut adversarilor, care au sprintat decisiv și s-au impus, 98-89.

Jucătorii de la U-BT Cluj-Napoca Foto Imago

Nu sunt prea multe de spus, noi am jucat foarte prost în prima repriză. Am permis multe aruncări necontestate, iar ei au avut 60% de la linia de trei puncte”, a analizat la final și antrenorul Mihai Silvășan.

„Au avut o zi incredibilă și noi am favorizat acest lucru prin lipsa de intensitate. Este o înfrângere dureroasă, deoarece era un meci important”, a subliniat el. Apoi a amintit că „în meciurile cu ei începem de fiecare dată prost și încercăm să revenim ulterior”.

Ținta U-BT: un loc cât mai bun în grupă

Și Silvășan accentuează că meciul s-a pierdut în primul sfert, psihologic vorbind, când U-BT a încasat 37 de puncte.

Pentru gazde au punctat: Seeley 20, Richard 16, Jones 11, Cățe 10, Mejeris 9, Eddie 7, Guzman 7, Mokoka 5, Stipanovic 4.

JL Bourg a strălucit la aruncări, deci așa s-a scris istoria meciului. Nu cred că aruncă 60% în fiecare meci, însă acum le-a ieșit. Îi felicităm pentru victorie, au fost mai buni.

- D.J. Seeley, jucător U-BT

Rămâne în picioare ținta de a ocupa un loc cât mai bun în clasamentul grupei B. Deocamdată, campioana României se află pe poziția a 3-a, cu 8 victorii și 4 înfrângeri.

Bourg en Bresse sunt exact deasupra, având 10-2, la fel ca liderul Gran Canaria, cu coșaveraj mai bun.

U-BT Cluj-Napoca mai are de disputat un meci în acest an, contând pentru etapa a 13-a din Eurocup, pe 27 decembrie, în deplasare cu Buducnost Podgorica. În partida de acasă, din 25 octombrie, Richard & co au învins cu 89-74.