SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA

Miami Heat rupe tot în NBA! S-a impus în meciul serii cu revelaţia Brooklyn Nets

Articol de - Publicat duminica, 02 decembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 02 decembrie 2012 18:16

Miami Heat a demonstrat încă o dată de ce este campioana en-titre a NBA. Formaţia din Florida a trecut sîmbătă noaptea de una din revelaţiile acestui sezon, Brooklyn Nets, scor 102-89. Cu toate că, la pauză, oaspeţii au condus cu 59-50. Defensiva lui Heat a suferit, a fost permeabilă, iar esticii n-au iertat. Dwayne Wade a sunat trezirea pentru echipa sa, a reuşit 18 puncte în partea secundă. Care au cîntărit enorm. LeBron James a strîns 21 de puncte, 9 recuperări şi 6 pase decisive. Momentul-cheie a fost în sfertul trei, cînd oaspeţii încă mai conduceau, 73-65. Dar Miami a reuşit 8 puncte şi a egalat. Şi totul s-a rupt pentru cei din Brooklyn.

"Vom găsi întotdeauna un mod de a reveni, indiferent cu cîte puncte vom fi conduşi la un moment dat. Ştim cine sîntem, ce putem, de aceea avem forţa de a ne întoarce în meci", a comentat după partidă LeBron. Miami a ajuns la 12 victorii în acest sezon din 15 meciuri, dovedind că rămîne favorită la cîştigarea unor noi inele de campioni. New York Knicks are 11 victorii, 4 eşecuri, iar Brooklyn Nets 11 victorii şi 5 înfrîngeri.

Spurs dă lovitura în prelungiri, dar Memphis rezistă pe locul 1 în Vest
San Antonio Spurs a învins pe Memphis Grizzlies (99-95), într-un alt meci viu disputat, mai ales că "urşii" ocupau primul loc în Conferinţa de Vest. Partida şi-a găsit învingătoarea după prelungiri. Veteranii au făcut legea. Tony Parker a reuşit 30 de puncte şi a contribuit cu 6 pase decisive. Tim Duncan a avut 27 de puncte şi 15 recuperări. Iar Manu Ginobili a bifat 10 puncte şi 6 recuperări. Mai mult, Parker şi Duncan au fost singurii texani ce-au punctat în prelungirile ce-au adus victoria celor de la Spurs. De la oaspeţi, a impresionat, iar, ibericul Marc Gasol, 20 de puncte şi 8 recuperări. Memphis rămîne pe locul 1 în Conferinţă, Spurs e pe 2, cu 14 victorii din 18 meciuri.

Alte rezultate înregistrate azi-noapte în NBA

New Orleans Hornets - Oklahoma City Thunder 79-100
Cleveland Cavaliers - Portland Trail Blazers 117-118 (după două reprize de prelungiri)
Chicago Bulls - Philadelphia 76'ers 93-88
Houston Rockets - Utah Jazz 124-116
Milwaukee Bucks - Boston Celtics 91-88
Dallas Mavericks - Detroit Pistons 92-77
Los Angeles Clippers - Sacramento Kings 116-81
Golden State Warriors - Indiana Pacers 102-93

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring