SPORTURI  »  ALTELE  »  BĂRCI

Ghinion!

Articol de - Publicat luni, 01 septembrie 2008 00:00

Victory 1, favorita în cursa de ieri, a clacat din cauza unor probleme la elice

Spectacol pe apele lacului Siutghiol din Mamaia la cursa Class One Romanian Grand Prix. Bolizii care ating 250 de kilometri pe oră au încîntat spectatorii care au fost la întrecerea de ieri. La Constanţa s-a navigat atît pentru cîştigarea cursei, cît şi pentru cucerirea titlului european.

Plecată din pole-position, barca Victory 1, lider general, a condus cu autoritate întrecerea pînă în turul al şaptelea. Din cauza unor probleme la elice, cei doi piloţi au fost nevoiţi să ducă ambarcaţiunea la stand-uri. Marea favorită la victoria finală a reuşit să reintre în circuit, dar nu a mai putut să recupereze cele trei tururi de întîrziere, terminînd pe poziţia a şaptea. De necazul celor de la Victory 1 au profitat cei din barca Jotun 80, care s-a instalat pe prima poziţie, după ce liderul a tras la reparaţii, şi a rămas acolo pînă la finalul cursei.

Mai mult, norvegienii Inge Brigt Aarbakke şi Jorn Tanberg au devenit şi campioni europeni, deşi înaintea cursei erau abia pe locul trei în clasamentul general. Podiumul a fost completat de Qatar 85 şi Victory 7. Marele perdant al cursei de ieri a fost şeicul Hassan bin Jabor Al Thaini, care a încheiat cursa doar al patrulea.