FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA

În disperare de cauză: Dinamo vrea să rămână în Liga 1 cu un jucător care a bifat doar 7 minute în play-out

Dinamo - UTA // FOTO: Raed Krishan

Articol de - Publicat luni, 20 mai 2024 17:40 / Actualizat luni, 20 mai 2024 18:35

Ricardo Grigore, 25 de ani, este opțiunea disperării pentru Zeljko Kopic, în meciul de azi cu Csikszereda, fundașul fiind reactivat întrucât alți patru jucători sunt indisponibili. Rici a jucat titular la debutul lui în Liga 1, apoi a mai prins doar două prezențe în alte 21 de partide

Ce meci avem în această seară! Dinamo - Csikszereda este manșa tur a barajului de menținere/promovare, returul fiind programat pe 27 mai la Miercurea Ciuc. Partida de diseară, de pe Arena Națională, de la ora 20:00, se anunță una spectaculoasă, cu zeci de mii de spectatori în tribune, poate fi urmărită și în format liveTEXT pe GSP.ro.

Cei din PCH anunță peste 35.000 de dinamoviști în tribunele celui mai mare stadion al țării. Și ardelenii vor fi susținuți de o galerie sosită de la Miercurea Ciuc.

Direct pe Arena Națională de la celebrarea titlului lui PAOK Salonic
DINAMO - CSIKSZEREDA

Fundașii au căzut unul câte unul, Dinamo sub presiune maximă

Dinamo se confruntă cu mari probleme în defensivă. Căpitanul echipei, Răzvan Patriche, va fi doar spectator, fiind suspendat pentru meciul de la București. Darko Velkovski și Edgar Ie sunt accidentați, sunt speranțe ca internaționalul nord-macedonean să fie recuperat pentru confruntarea retur.

Quentin Bena nu are drept de joc, întrucât nu mai este pe lista A depusă la LPF, nu poate fi înregistrat, nefiind perioadă de transferuri. Mai mult, Dinamo a fost aproape de a nu-l putea folosi nici pe Josue Homawoo, ce risca o pedeapsă exemplară pentru ceea ce i s-a întâmplat lui Luca Mihai, doar că jucătorul în cauză și Poli Iași au renunțat la demersul inițial, îndreptat împotriva togolezului.

Astfel, în centrul apărării, Zeljko Kopic este nevoit să recurgă, din nou, la modificări. Este obligat să renunțe la sistemul cu trei stoperi în linia defensivă, modul pe care l-a jucat frecvent în 2024. La fel ca la meciul cu UTA, scor 2-0, va folosi doi apărători centrali. Ambii de picior stâng, nu are altă oportunitate.

Lângă Homawoo va evolua Ricardo Grigore, 25 de ani. Un fotbalist crescut în Academia clubului, fost căpitan al juniorilor campioni naționali în 2017, un jucător care a bifat și retrogradarea din 2022. Un apărător care a bifat doar 7 minute în play-out: 6 cu FC Botoșani (2-1), unul cu UTA (2-0).

250de mii de euro este cota lui Rici Grigore pe transfermarkt

Rici Grigore a bifat 73 de minute la debutul lui Kopic, apoi a mai prins doar 7!

Rici Grigore a pierdut contactul cu primul „11” de la sosirea lui Kopic în fruntea staff-ului tehnic. A fost titular și a adunat 73 de minute la meciul de debut al croatului în Liga 1, cel cu Sepsi (1-2), după care a fost rezervă neutilizată vreme de 13 etape. În alte 4 runde a fost doar spectator.

După ce a jucat 6 minute la Botoșani, au urmat alte două partide în care a fost pe bancă. Și a intrat pe final de meci cu arădenii.

55de minute a jucat în medie Rici Grigore în actuala ediție, în cele 10 meciuri. Are un gol, în Cupa României, cu FC Bihor (1-1)

EXCLUSIV Pronosticul lui Cristi Borcea pentru Dinamo - Csikszereda: „Probleme?”

Continuă Lobonț în Giulești? Replica antrenorului: „Răbdare! Veți afla și voi cât de curând!”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!