INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MANCHESTER UNITED - BARCELONA 2-1 (4-3 LA GENERAL)

FOTO Adio, Europa! Barcelona a condus la pauză, dar United a revenit spectaculos » Cine s-a calificat în optimile din Europa League și Conference League

Manchester United - Barcelona / foto: Imago Images +22   FOTO
Manchester United - Barcelona / foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 23 februarie 2023 23:59 / Actualizat vineri, 24 februarie 2023 01:00

După 2-2 în tur, Barcelona a fost învinsă de Manchester United, 1-2, și este eliminată din play-off-ul pentru optimile Europa League.

• S-au calificat în optimile Europa League: Sporting, Bayer Leverkusen, Juventus, Sevilla, AS Roma, Manchester United, Șahtior Donețk și Union Berlin;
  • St. Gilloise, Arsenal, Freiburg, Ferencvaros, Feyenoord, Betis, Sociedad, Fenerbahce erau calificate direct în optimi și vor evolua în manșa retur pe teren propriu;
  • Tragerea la sorți e vineri, de la ora 13:00, liveTEXT pe GSP.RO;
  • Meciurile sunt programate pe 9, respectiv 16 martie.

După egalul din tur, formația lui Xavi a început în ofensivă meciul. Catalanii au controlat prima repriză și au intrat în avantaj grație golului marcat de Robert Lewandowski în minutul 18, din penalty.

Manchester United o elimină pe Barcelona din Europa League

După pauză, Manchester United a jucat mult mai bine și a reușit să întoarcă scorul. Imediat după startul părții secunde, în minutul 46, Fred a reușit egalarea. Acesta a primit o pasă excelentă la 25 de metri de poartă, a profitat de lipsa de marcaj și a șutat imparabil de la marginea careului.

Barcelona a ratat șansa de a trece din nou în avantaj, după ce De Gea a scos excelent lovitura de cap a lui Kounde.

Pe final, Manchester United a dat lovitura. După două șuturi blocate de fundașii Barcelonei, mingea a ajuns la Antony, care a șutat de la 14 metri, la colțul lung, iar Ter Stegen nu a avut nicio șansă. Până la final, Manchester United a controlat jocul, iar Barcelona nu și-a mai creat nicio ocazie, fiind astfel eliminată din competiție.

Toate rezultatele din Europa League

• Midtjylland - Sporting 0-4 (1-1 în tur)
  • AS Monaco - Leverkusen 2-3 d. prel și 3-5 la pen. (3-2 în tur)
  • Nantes - Juventus 0-3 (1-1 în tur)
  • PSV - Sevilla 2-0 (0-3 în tur)
  • AS Roma - Salzburg 2-0 (0-1 în tur)
  • Manchester United - Barcelona 2-1 (2-2 în tur)
  • Rennes - Șahtior 2-1 d. prel. și 4-5 la pen. (1-2 în tur)
  • Union Berlin - Ajax 3-1 (0-0 în tur)

Toate rezultatele din Conference League

• Andelecht - Ludogoreț 2-1 d. prel. și 3-0 la pen. (0-1 în tur)
  • CFR Cluj - Lazio 0-0 (0-1 în tur)
  • Dnipri - AEK Larnaca 0-0 (0-1 în tur)
  • Partizan - Sheriff 1-3 (1-0 în tur)
  • FC Basel - Trabzonspor 2-0 (0-1 în tur)
  • Fiorentina - Braga 3-2 (4-0 în tur)
  • Gent - Qarabag 1-0 d. prel. și 5-3 la pen. (0-1 în tur)
  • Lech - Bodo/Glimt 1-0 (0-0 în tur)
  • Echipele calificate în optimi: Anderlecht, Lazio, AEK Larnaca, Sheriff, Basel, Fiorentina, Lech Poznan și Gent;
  • West Ham, Nice, Alkmaar, Slovan Bratislava, Villarreal, Djugardens, Bașakșehir, Sivasspor erau calificate direct în optimi și vor evolua în manșa retur pe teren propriu;
  • Tragerea la sorți e vineri, de la ora 14:00, liveTEXT pe GSP.RO;

FINAL Manchester United - Barcelona 2-1

Manchester United - Barcelona/ foto Imago Images
+3 FOTO

Manchester United - Barcelona, echipe de start:

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, L. Martinez, Shaw - Casemiro, Fred - Sancho, Fernandes, Rashford - Werghorst
Antrenor: Erik ten Hag

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Balde - Kessie, Sergio Busquets, Frenkie De Jong - Sergi Roberto, Raphinha, Lewandowski
Antrenor: Xavi Hernandez

Stadion: „Old Trafford”, Manchester

40 de cluburi împotriva Barcelonei! Culmea, absentează tocmai Real Madrid

A venit verdictul » Pedri riscă să rateze El Clasico după accidentarea din meciul cu Manchester United